mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Yer Tipi Kazanlar ve Brülörler

Yer Tipi Kazanlar ve Brülörler

Isıtma sistemlerindeki gelişmelerle yer tipi kazanlar ve brülörler, verimli ısınma, aynı zamanda yoğuşma koşullarının iyi bir şekilde ayarlanması için ideal ekipmanlar arasında yer almaktadır. Büyük yapıların ısı sistemlerinde kaliteli bir ısı transferinin oluşması için kontrollü ve tasarruflu yer tipi kazan sistemleri gerek tekli gerek kaskad olarak kullanılmaktadır.

Yer Tipi Kazanlar ve Brülörler Özellikleri

Yer tipi kazanlarda, homojen bir dağılım için kullanılmakta olan hava yakıt sistemleri genel olarak doğalgaz ile çalışma performansına sahiptir. Pompalı brülörler ve dönel brülörler aynı zamanda buharlaşma brülörleri olarak birçok farklı türdedir. Bunlar, ısının fan, motor ve filtre aracılığıyla yüksek performansta dağılmasını sağlayacaktır. Sıvı ve gaz yakıtlarla yoğuşmalı bir şekilde çalışmakta olan yer tipi kazanlar ve brülörler, doğalgazın yaygın kullanımıyla tercih edilen ekipmanlar arasında yer alır.

Yer tipi yoğuşmalı kazan tipleri, kazanın performansını yükselten, pompalama ve ısı transferi açısından önemli olan ekipmanlar arasında yer almaktadır. Isının dağılımında önemli bir rol oynayan sistem parçaları, otomatik kontrol panelleriyle entegre edilebilir.

Yer Tipi Kazanlar ve Brülörler Kullanım Amaçları

Doğalgazın yoğun bir şekilde kullanılmasıyla birlikte hem çevre temizliği hem de homojen ısı için önemli bir yer tutmaktadır. Kazanlar ve brülörler yurtdışında iki cins olarak pazara kazandırılmıştır. Avantajlı bir çalışma disiplini sağlayarak uzun süreli bir ısı performansının temel taşları arasında yer almaktadır. Çelik ve dökme dilim kalorifer kazanları ile farklı kullanım amaçları ve alanları olsa da genel olarak ısınmaya yönelik kullanılan bütün araçlarla bağlantılıdır. Bu parçalar, yapının temel alanını ve üretim performansını oluşturacağı için %100 kaliteli ve Avrupa standartlarına uygun şekilde seçilmesi gereken ekipmanlar olarak uygulanmaktadır.

Yer Tipi Kazanlar ve Brülörler Kurulum

Kazan kurulumunda kullanılan ekipmanlarla birlikte, brülörlerin çalışma performansına göre seçilmesi uzmanlar tarafından enerji üretiminin sağlanacağı alana göre incelenerek sistem gereksinimlerinin kurulmasına önem verilmektedir. Üretimin kazanda başladığı ısı transfer sistemlerinde; hem enerji tasarrufunun sağlanması hem de sistemin sorunsuz bir şekilde çalışması için saha keşif ekibi, mühendisler ve teknikerler uygun koşullara göre gerekli ekipmanların sağlanmasında destek sağlayacaktır.

Malzeme yapılarına göre performansları da belirlenen kazanlar, uzun süreli ısı transferlerinde etkili bir kullanım alanının oluşmasını sağlayacak şekilde dizayn edilmekte ve kullanım alanına göre monte işlemi gerçekleştirilmektedir. Profesyonel işleyiş ve sistem kurulumu için uzmanlarla çalışılması; kaliteli malzeme seçimi önemlidir.

Yoğuşmalı Kazan Sistemleri

Isının değeri ile sıvı fazının dönümünün ayarlandığı yoğuşma teknolojisinde yer tipi sistemler hem mekanın ısıl değeri için özel bir teknolojiyle tasarlanmış; hem de ısı değerinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Çevreci bir sistem olarak, Co % 80 ve Nox % 90 oranında düşerek emisyon değerinin azalmasına katkı sağlanmaktadır. Bu sistemler yenilenmiş eşanjör yapıları ile baca gazını direk dışarı atmadan, dönüş suyu ile ısı transferi yaptırarak kazan cehennemliğine daha yüksek sıcaklıkta girmesini sağlar ve doğalgaz tüketimini azaltır.

Yüksek Enerjili Tasarruf Sistemleri

Baca sıcaklığının düşmesini sağlayan sistemler olarak, emisyon değerinde azalmalar olmasını sağlamaktadır. Bu sistemlerin profesyonel bir şekilde kurulması ve klasik yakma sistemlerinden farklı olarak yakıtının % 98’e yakın ısıya dönüşebilmesini sağlaması ciddi enerji tasarrufu sağlamaktadır. Sistem çevreci ve verim değeri yüksek olarak kullanım alanını oldukça genişletmiş özelliklere sahiptir.

Çevreci Isı Sistemi Ekipmanları

Yer tipi kazanlar ve brülörler yüksek verimle üretilmiş sıcak su ve kaliteli tesisat sayesinde ısıl değerin artmasını sağlayacaktır. Bu alanda profesyonel bir performans serilmekte olan mühendisler ve teknikerlerle çevreyi koruyan sistemler kurulmaktadır. Mekan, izolasyon ve tesisat incelemeleri yapılarak, uzmanlarla birlikte Mecem Mekanik destek ekibinden ve özel hizmet alanlarından yararlanmanız sağlanacaktır.