mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

Uygulama alanına göre farklı su aktarma özelliklerine sahip olan sulu yangın söndürme sistemleri, yangının yayılma hızının hayati önem taşıdığı konumlarda yavaşlatıcı ve söndürücü etkiye sahiptir. Sprinkler, su spreyi sistemi ve yangın dolabı şeklinde donanımlara sahip olan söndürme sistemi, kısa zamanda yangını algılayarak müdahale edecek kapasiteye sahiptir.

Sulu Yangın Söndürme Yağmurlama

Tasarım açısından en çok tercih edilen sistemlerden biri olan yağmurlama sistemi, özellikle itfaiye gecikmelerinde sürekli olarak su aktarımında bulunmaktadır. Sprinkler sistemiyle çalışmakta olan yağmurlama, sprinklerin ısı hassasiyetine bağlı olmasıyla açılır ve suyu püskürtmesiyle birlikte yangının yayılmasına engel olur. Sulu yangın söndürme sistemleri kontrol vanaları ve akış göstergeleri üzerinden çalışarak, yangının sınırlandırılmasını ve yayılmasına engel olunmasını sağlayacaktır.

Yağmurlama sulu yangın söndürme amacıyla yapılmış olan bir sistem özelliğine sahip olduğu için su püskürtme üzerinden borular, askılar ve bağlantı parçalarına ihtiyaç duyulur. Mühendisler ve teknikerler tarafından kurulumu yapılmasında bu hususlar dikkate alınarak tasarımı gerçekleştirilir.

Sprinkler Sulu Yangın Söndürme Sistem Özellikleri

TS EN standartlarına göre düzenlenmekte olan sprinkler sulu yangın söndürme sistemleri, özellikle yağmurlama sistemiyle aynı zamanda püskürtme sisteminin kullanıldığı yangın sistemleri arasında yer almaktadır. Kuru ve sulu boru hatlarıyla düzenlenmekte olan sprinkler modelleri, tasarım projesinden başlayarak, konumlanma, tesisat ve suyun akış hızına kadar birçok ince detaya ihtiyaç duyar.

Hidrolik analizin yapılması sonucunda, risk durumuna göre Avrupa standartları çerçevesinde olan sprinklerin yağmurlama, basınç ve püskürtme şeklinde kullanılacağı alanlara yer verilir. Krom, Flexible ve anahtar şeklinde olan modellerden en çok yağmurlama tercih edilerek, dört bir yandan su püskürtme etkisine sahip olması dolayısıyla kısa zamanda yangının kontrol altına alınmasını sağlar.

Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

Sulu Yangın Söndürme Sistemleri Kurulum Aşamaları

Kurulum aşamasında öncelikle mekanın incelenmesi gerekir. Yeterli araştırmalar yapıldıktan sonra, saha keşif ekibinin de yardımıyla mühendislere proje üzerinden destek sağlanır. Mühendisler proje oluşturarak yangının türüne ve mekanın iç özelliklerine göre gerekli olan yönlendirmelerin yapılmasını sağlarlar. Mecem Mekanik büyük bir ekiple birlikte çalışarak, sulu söndürme sistemlerinde gerekli olan bütün detayların uygulanmasını sağlayacaktır. Aşamalar sırasıyla oluşur;

  • Yangının risk ve tehlike sınıfının belirlenmesi gerekmektedir.
  • Kurulacak sistem tipinin seçilmesi için proje odaklı yaklaşımlar sergilenir.
  • Yeterli su ihtiyacının belirlenmesi için tesisat sistemi incelenir.
  • Sprinkler başlık tipleri belirlenerek, konumlanacağı alana göre düzenlemeler yapılır.
  • Borulama ve boru askılama düzenlemelerine göre aksesuar ve araç gereç seçimi belirlenir.
  • Hidrolik analizin su basınç analizi yapılarak, değerlendirmelere göre ayarlamalar yerine getirilir.

Sprinkler Sulu Söndürme Sistemin Belirlenmesi

Sprinkler sisteminin belirlenmesi için öncelikle yangının hangi maddeler üzerinden olacağı analiz edilmelidir. Sonraki evrede sprinklerin cinsine karar verilerek, konumlanma şekli de bu şekilde tercih edilir. Dikey tip, düşey tip, rozet ve krom şeklinde olan modeller, iklim koşullarına, bina veya yapının iç mekan özelliklerine ve tesisat sisteminin özelliklerine göre belirlenmektedir.

Sulu Yangın Söndürme Sistemleri Tesisat Kurulum

Tesisat kurulumunda önemli olan noktalardan biri boru kısalığı ve suyun borulara direk olarak erişim sağlamasıdır. Bunun için projelendirme yapan Mecem Mekanik uzman mühendis ve teknikerleri ile birlikte çalışılarak, sulu sistemlerdeki tesisat yapılandırılmasında eksiksiz çalışmaların ortaya çıkartılması sağlanır. Yangın söndürme sistemi ile alakalı tüm detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.