mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri

Uygulama alana göre farklı ekipmanları kullanarak yangından korunmayı amaçlayıcı özelliği içerisinde barındıran su dağıtım sistemini içerisinde bulunduran sisteme sprinkler yangın söndürme sistemleri denir. Tasarımına göre çeşitlendiği görülen sistemin ıslak borulu ve baskın sistem olarak kullanıldığı görülür. Tasarımın yeterli bir konumda olması sprinkler sistem için aranılan bir şarttır. Suyla reaksiyona girmesi değerli kabul edilen eşyaları yangın anında ilk koruma görevini üstlenir.

Islak Borulu Sprinkler Söndürme Sistemi

4 farklı çeşit halinde bulunan sprinkler yangın söndürme sistemleri yangın anı engel oluşabilecek unsurlar dikkate alınarak tasarımı gerçekleştirilir. Yanıcı madde, raf düzeni olup olmaması, donma riski, risk gruplarına bağlı olarak debi, boru montaj güzergahı, deprem bölgesinin varlığı tasarımda etki eden unsurlardır.

Yangını söndürme ve yavaşlatma etkisine sahip olan sistem özellikleri, su kaynağının düzenli olarak kontrol edilmesinde önemlidir. Su kaynağının tesisat düzenlemesi mühendisler tarafından uygulanarak, suyun borulara kısa zamanda aktarılması ve ısının olduğu bölgelere yayılması sağlanır. Isının etkisiyle otomatik olarak harekete geçen sprinkler, ofis, iş yeri, ev, yurt ve otel gibi toplu yaşam alanlarında kullanılabilecek acil durumlarda varlığını gösterir.

Islak Borulu Sprinkler Söndürme Sistemleri

Yangın sebebiyle açığa çıkan ısının etkisiyle sprikler açılır ve su yanan madde üzerine yoğun bir şekilde aktarılması yapılır. Suyun yağmurlama halinde yanıcı madde üzerine boşalması ıslak borulu sistemin kullanıldığına işaret eder. Belli bir su kaynağına bağlı olan ve içerisinde su bulunan boru sistemlerine montajlanmış sistemlerdir.

Kuru Borulu Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri

Su kaynağı ve boru şebekesi arasında bulunan vananın kapalı olarak durduğu sistemleridir. Bu sistem boru şebekesinin su kaynağına ulaşması için basınçlı hava uygulaması yapmak zorunda kalacaktır. Isının açığa çıktığı durumlarda, vanaya otomatik olarak uyarı gönderilerek, basınçla açılması sağlanır. Yangın sırasında vana otomatik olarak açılır bu suyun geçmesini kolaylaştırır. Bu sayede kuru borulu sprinkler, daha düşük ısılarda da harekete geçerek yangının kısa zamanda söndürülmesini sağlayacak bir sistem kuruluşa sahiptir. Profesyonel bir ekiple birlikte düzenlenmekte olan sistemin tesisat düzenlenmesinden, sprinklerin konumlandırılmasına kadar keşif ekibiyle birlikte çalışılarak, proje odaklı yaklaşımlar sergilenmektedir.

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri Kurulum

4 farklı modele sahip olan sprinkler yangın söndürme sistemleri, deluge ve preaction özellikli kullanımlara sahiptir. Bu sprinklerin özellikleri üzerinden kullanım alanına ve farklı model seçeneklerine göre değişiklik gösterir. Kuru ve ıslak boru hattına göre acil durum butonunun konumu, spriklerin konumu ve su tesisat sisteminin düzenlenmesi gerekmektedir. Bu alanda profesyonel bir şekilde mühendislerle çalışmakta olan Mecem Mekanik, yangın söndürme sistemlerinde kullanılmakta olan mekanik sistemlere özel yaratıcı fikirlerle mühendislik harikalarını bir araya getirmektedir. Sistem kuruluşunda kullanılan aksesuarlar;

  • Islak alarm vanaları
  • Kuru tip alarm vanaları
  • Acil durum butonu
  • Deluge sprinkler
  • Preaction sprinkler
  • Su tesisat boruları
  • Basınç anahtarları
  • Flow metre cihazları
  • Küresel alanda kullanılan vanalar
  • Check vanalarıdır.

Deluge Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri

Kontrol vanasının kapalı olduğu sistemlerde, otomatik olarak kendiliğinden harekete geçmekte olan deluge sprinkler, klasik olarak en çok tercih edilen modellerdir. Kısa zamanda yoğun miktar uyun aktarılmasını sağlamakta olan Deluge, yangının kontrol altına alınmasında etkili olacak sistem özelliklerine uyumlu sprinkler arasında yer almaktadır.

Preaction Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri

Özel eriyebilen maddeler ve cam ampullerle korunmakta olan bir sprinkler modelidir. Bu modeller, kontrol vanasının ön hareketli vana özelliğine sahip olduğu sistemlerde kullanımı tercih edilir. Eriyebilen özelliği ile kısa zamanda yoğun ısının olduğu yerlerde müdahale etme özelliğine sahip olan sistemlere kullanılmaktadır.

Sprinkler Yangın Söndürme Su Tesisatı

Su kaynağına direkt bağlı olarak çalışmakta olan sistemler arasında yer alan sprinkler yangın söndürme sistemleri, kuru ve ıslak boru hatlarını kuracak olan teknik ekibin profesyonel bir yeterliliğe sahip olması gerekir. Sistem ile alakalı tüm detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.