mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Otomatik yangın söndürme sistemleri olası bir yangın afeti sırasında insanların uyarılmasını ve yangının algılanarak müdahale edilmesini sağlayan sistemlerdir. Sistemin kurulduğu alan ve çalışma yöntemine göre farklı prensiplerle çalışan türleri vardır. Mecem Mekanik olarak birbirinden özel yangın sistemleri ile sizlere harika çözümler sunmayı amaçlıyoruz! Aşağıda yangın söndürme konusunda belli başlı sistemlerin isimlerini bulabilirsiniz;

 • FM 200 gazlı söndürme sistemleri
 • Karbondioksitli söndürme sistemleri
 • Davlumbaz söndürme sistemleri
 • Sulu söndürme sistemleri
 • Köpüklü Yangın Söndürme Sistemi
 • Su sisli söndürme sistemleri
 • Tozlu söndürme sistemleri

FM 200 Gazlı Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın anında olası kayıpları önlemek adına kurulan bu sistemin tercih edilmesine en önemli özelliklerinin renksiz ve kokusuz olmasıdır. Tüplere 25 bar değerinde basınçla doldurulan FM 200; sıvı halde muhafaza edildiğinden oldukça etkili çözümler sunar. Sistemin sıklıkla tercih edilmesindeki önemli etkenlerden bir tanesi de uygulama alanına herhangi bir zarar vermeden söndürme işlemini tamamlamasıdır. İnsan sağlığını olumsuz etki etmemesi de bu durumu destekler niteliktedir. Yangın tüplerinin bir söndürme hattına bağlanması ile çalışan bu sistem fiziksel bir söndürme sistemi olduğunu gösterir. FM200 ve hava karışımının yangın söndürme işlemlerinde oldukça etkili olması bu sistemin en çok tercih edilenler arasında bir numara olmasına katkı sağlar. Siz de bu çözümden yararlanmak adına Mecem Mekanik ile iletişime geçebilirsiniz.

Davlumbaz Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Davlumbaz yangın sistemleri; okul, hastane ve otel gibi insan hareketliliğinin fazla olduğu alanların mutfak kısımlarında çıkan yangınları söndürmek adına tercih edilen yapılardır. İnsan hatası nedeniyle çıkan yangınların minimum kayıpla söndürülmesini sağlayan davlumbaz yangın sistemleri ocak ve pişirme ekipmanlarının üzerine konumlandırılır. Algılama sisteminin bir yangın ikazı alması anında potasyum karbonat bazlı sıvı bir söndürücü ilgili noktaya boşaltılarak yangının büyümeden söndürülmesi sağlanır. Mutfaklarda çok yoğun bir şekilde kullanılan bu sistemin otomatik özellikler taşıması panik anında daha hızlı müdahaleyi sağlar. Davlumbaz sistemini kurmak için Mecem Mekanik ile iletişime geçebilirsiniz.

Karbondioksitli  Söndürme Sistemleri

Karbondioksitli söndürme sistemlerinin bilinen en dikkat çekici özelliği insan bulunmayan ortamlarda kullanılmasıdır. Yangının oksijen bulunan ortamda çıkması nedeni ile karbondioksit yangın anında kullanılabilecek en etkili çözümlerden bir tanesi olur. Oldukça etkili bir yöntem olmasının yanı sıra çevreye ve doğaya herhangi bir zarar vermemesi bu sistemin sıklıkla tercih edilmesine olanak sağlar. İnsan varlığının olmadığı alanların tercih edilmesinin yanı sıra genellikle geniş çalışma alanlarında kurulur. Yeniden doldurma maliyetlerinin de oldukça düşük olduğu bu sistem pek çok kurum için vazgeçilmez bir söndürme sistemidir.

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Sulu Yangın Söndürme Sistemi

Sulu söndürme sistemleri adından da anlaşılabileceği üzere yapının ilgili noktalarına döşenen su hatları ile yangın halinde su ile müdahale edilmesini sağlar. Yapının tipine ve ortaya çıkabilecek yangın çeşidine göre söndürme ekipmanlarında farklı tercihler ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizde bazı binalarda kurulması yönetmeliklerle zorunlu hale getirilmiş olan sulu yangın söndürme sistemlerinin; ıslak borulu sprinkler sistem, kuru borulu sprinkler sistem, ön tepkili sprinkler sistem ve baskın sprinkler sistem şeklinde farklı seçenekleri mevcuttur. Uzman ekiplerce yapılacak keşifler sonrası sisteme karar verilmesi gerekirken temel kıstas uluslararası standartlara uygunluk olur. Yangın anında riskleri azaltmak adına bu sistem ile ilgili Mecem Mekanik ile iletişime geçebilirsiniz.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemi

Rafineri tesislerinde, benzin istasyonlarında ve yanıcı – patlayıcı sıvıların bulunduğu yerlerde kurulan köpüklü yangın söndürme sistemlerinin uygulama çeşidine göre farklı ekipmanlar ile güçlendirilebileceğini söyleyebiliriz. Dizayn edilmesi aşamasında yapının ihtiyaçları dikkate alınırken yangın söndürme konusunda da başarılı sonuç alabilmek adına çalışmalar gerçekleştirilir. Yangın anında çeşitli köpükler kullanılarak söndürülen yangının söndürme işlemi esnasında yakıt buharı ve oksijen arasındaki temasın kesilmesi amaçlanır.

Su Sisli Söndürme Sistemleri

Su sisli yangın söndürme seçenekleri son dönemlerde hem kurulum maliyeti hem de daha az oranda su kullanımı nedeni ile etkin bir şekilde kullanılır. Suyun sisleme yöntemi kullanılarak yangına müdahale etmesi amaçlanırken yapının özelliklerine göre farklı şekillerde tasarlanması da mümkündür. Yangın ihtimalini çok riskli bir durum olmaktan çıkaracak çözümler için Mecem Mekanik ile iletişime geçebilirsiniz.

Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri

Yangınların kontrol altına alınarak olası kayıpların önlenmesi adına kurulan sistemlerden bir tanesi de tozlu yangın söndürme sistemleridir. Genellikle büyük üretim sahalarında ve kimyasal maddelerin yoğun bir şekilde kullanıldığı alanlarda tercih edilen bu seçeneğin farklı materyallerle güçlendirildiği bilinir. Toz içeriğinin tercih edilmesinde farklı değişkenler dikkate alınırken genellikle aşağıdaki seçenekler kullanılır.

 • Sodyum bi karbonat
 • Potasyum bi karbonat
 • Potasyum sülfat
 • Potasyum klorid
 • Potasyum sülfat + kalsiyum karbonat
 • Monoamonyum fosfat
 • Sodyum klorür
 • Potasyum klorür
 • Alkali boratlar

Neden Mecem Mekanik?

Yangın söndürme sistemleri konusunda en başarılı çözümleri sunarak can ve mal kayıplarının en aza indirilmesini sağlar. Uzun yıllardır bu sektörde hizmet veriyor olmanın verdiği tecrübe ile sizlere destek olan markamız bütçe dostu çözümleri ile de dikkat çeker!