mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Ofis Havalandırma Sistemleri

Ofis Havalandırma Sistemleri

Çok sayıda çalışana sahip olan işyerlerinde; ortamın sıcaklığı, soğukluğu, temiz havanın ne derece sirkülasyon sağladığı gibi konular önemlidir. Bu yüzden ofis havalandırma sistemleri, insan ve makinelerin oluşturduğu hava kirliliğini ortadan kaldırırken, kirliyi havayı sirküle ederek, alanın temiz havayla değiştirilmesine olanak tanır.

İyi bir çalışma ortamı, ortamın tazelenmesini sağlarken, çalışanların da daha verimli çalışarak, performanslarının artmasına olanak tanır. Özellikle tüm katların eşit derecede havalandırılması, ısıtılıp soğutulması çalışanları motive eder.

Ofis Havalandırma Sistemi Nasıl Tasarlanır?

Ofisler için bir havalandırma sisteminin tasarlanması aşamasında, ilk odak nokta maliyetidir. Sonrasında ise yatırımın ne denli büyük olacağı ve sistemin harcayacağı enerji tüketimidir.

Ofis havalandırma sistemleri;

 • Tuvaletlerde
 • Sigara odalarında
 • Yemekhanelerde
 • Çalışma alanlarında
 • Laboratuvar bölümünde
 • Dijital baskı makinelerinin bulunduğu yerlerde kurulabilir.

Tasarım yapılırken, tüm bu bölümler dikkate alınır. Aynı zamanda tasarım yapılırken; yerel havalandırma, merkezi havalandırma, davlumbaz havalandırma sistemi olup olmayacağına karar verilir.

Sistemin ne tür kurulacağı belirlemek için, Mecem Mekanik uzman ekibi, gerekli keşif çalışmalarını gerçekleştirerek, ofis alanınız için en uygun olan havalandırma sistemini belirleyerek size sunar.

Ofis havalandırma Sistemi Nasıl Kurulur?

Ofis havalandırma sistemleri, kurulacak alanın mimari dekorasyonu göz önünde bulundurularak tasarlanır. Aynı zamanda beklenti ve ihtiyaçlarınız da göz önünde bulundurularak, sistemin kurulumu gerçekleştirilir.

Ofisleri havalandırma için kullanılan sistemler; enerji ve maliyet bakımından da avantajlıdır. Filtrelerin periyodik aralıklarla temizlenmesi, uzun yıllar kullanma avantajı sağlar.

Doğal Ofis Havalandırması Nasıl Yapılır?

Doğal ofis havalandırma sistemlerinde, mekanik sistem kullanılır ve havanın binada dolaşması sağlanır. Geliştirilmiş kontrol sistemleri sayesinde dıştaki hava, sirküle edilerek, iç mekâna yönlenmesi sağlanır.

Doğal ofis havalandırmasında; yağmur, rüzgâr ve sıcaklık sensörleri de eklenerek bağlantı kurulumu yapılır. Aynı zamanda kontrol sistemi, bir kumanda ya da anahtara bağlanarak çalıştırılabilir.

Ofis Havalandırma Sistemleri

Doğal Havalandırmada Hangi Özelliklere Dikkat Edilir?

Bir ofiste çalışanların, daha sağlıklı ortamlarda çalışabilmesi için tasarlanan doğal havalandırmalarda, tasarım yapılırken bazı noktaların göz önünde bulundurulması gerekir.

 • Binanın konumu
 • Binanın yüksekliği
 • İç mekânda bulunan bölümler
 • Ne tür pencereler kullanıldığı
 • İç mekânın ne şekilde tasarlandığı

Doğal havalandırma sistemi kurmadan önce, binanın doğal dış ortamıyla, iç mekânındaki yerleşim düzeni ve bina yapısı, birbiriyle kombinasyon oluşturmalıdır.

Ofislerde Duman Kontrol Sistemi Kurulabilir mi?

Ofislerde kurulan havalandırma sistemlerinin yanında, duman havalandırma sistemleri de manuel ya da otomatik olarak kurulabilir. Bir ofiste kurulacak duman havalandırma sistemi sayesinde, herhangi bir tehlike anında, çalışanların daha güvenli şekilde çıkışı sağlanır.

Merdiven boşlukları, avlular, koridorlardan çıkan duman, kurulacak duman havalandırma sistemi sayesinde korunur. Bunun için duman sensör ve duman alarmları, dumanı algılar ve otomatik açılarak, duman menfezine direkt olarak bağlanacak şekilde tasarlanır.

Ofis Havalandırma Sistemleri Hangi Sayısal Modellerle Gerçekleştirilir?

Ofis havalandırma sistemleri kurulmadan önce; sistemin boyutlandırılması, performans değerlendirmesi, iç hava kalitesinin tahmini, maliyet analizi gibi hesaplamaları gerektirir.

Ofis için doğru tasarım ve modelin seçilebilmesi için, tüm hesaplama tekniklerinin ve sayısal modellerin kullanılması şarttır. Böylece bina ve odalardaki hava değişim oranları, havanın akış hızı hesaplanarak sistem oluşturulur.

Mecem Mekanik, sistemi kurmadan önce, gerekli tüm hesaplamaları ve modellemeleri yaparak bir plan çıkarır. Çıkarılan plan müşterinin onayına sunulur. Sunulan proje planının kabul edilmesi doğrultusunda, ofisin havalandırma sistemi, konusunda uzman ve deneyimli, saha ekipleri tarafından gerçekleştirilir.