mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Merkezi Sıcak Su Tesisatı

Merkezi Sıcak Su Tesisatı

Sıcak suyu kaynağından alarak kullanım alanına taşıyan merkezi sıcak su tesisatı artık tüm yaşam alanları için en önemli ihtiyaç. Uzman olmayan kişiler tarafından yapılması durumunda tesisat ile alakalı birçok sorun ile karşılaşma olasılığı yüksektir bu nedenle uzman bir destek almak çok önemlidir. Sıcak su tesisatının uygulanmasında dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır; sıcak suyu dağıtacak olan ve duvarların iç kısmında bulunan borulara ısı ve enerji kaybını önlemek için kesinlikle yalıtım yapılmalı.

Siyah Boru Kullanılmamalı

Sıcak su depolama tankı yani bilinen ismi ile boyler ve boyler tesisatında kullanılan tüm malzemeler hijyenik olmalı. Su ısıtıcının üretim kapasitesi kesinlikle yeterli olmalı, termik dezenfeksiyon olanağına sahip olmalı. Soğuk su ile karışması önlenmeli, su ısıtıcı ile sıcak suyun kullanıldığı nokta arasındaki uzaklığın 12 metreyi geçmesi halinde sisteme sirkülasyon pompası eklenmeli. Su ısıtıcı yani boyler devresinde asla siyah boru kullanılmamalı bunun yerine galvanizli boru ile pirinç vana kullanılmalı.

Tesisatlar İçin Erişilebilirlik Önemlidir

Sıcak su boruları musluk birimi ya da yük birimi yardımı ile merkezi sıcak su tesisatı sistemlerinde hesaplama yapılmalı, bağımsız tesisatlar da bu tür hesaplamaya gerek yoktur. Sıcak su boruları herhangi bir arıza ya da sorun halinde kolay ulaşılabilir şekilde döşenmeli bu yüzden erişilebilirlik tesisatlar için çok önemlidir. Suyun miktarı ve basıncı dikkate alınarak buna uygun bir sistemin kurulması önemlidir, sıcak suyun ihtiyaçlar dikkate alınarak depolanması da önemli olduğundan dolayı sıcak su depolama, sistem içinde yer almalıdır.

Termal Dezenfeksiyon Olmalı

Merkezi sistemde dairelerin sıcak suya ulaşımlarında sorun yaşamamaları için hidrofor hayati önemdedir, gerekli basın ve debi değerine sahip olmalıdır. Lejyoner hastalığının en yaygın bulaşma alanları klimalar ile su tesisatlarıdır bu nedenle nemli ve sulu ortamda çoğalan bakterilerden korunmak için sıcak su tesisatında termal dezenfeksiyon olmasına dikkat etmek gerekir.
Merkezi Sıcak Su Tesisatı

Merkezi Sıcak Su Tesisatı Problemleri

Mecem Mekanik gibi alanında profesyonel bir ekip tarafından yapılmayan sıcak su tesisatlarında en sık karşılaşılan sorunlar şu şekildedir;

  • Boruların ya da ek parçalarının yerine tam oturmaması, dış kaplamanın özelliğini yitirmesi, boruların ömrünün bitmesi ya da delinmeleri nedeniyle su kaçaklarının yaşanması en sık karşılaşılan sorundur. Boruların değiştirilmesi ya da tamir edilmesi ile sorun çözülür.
  • Borular ile bataryanın tıkanması ya da kireçlenmesi durumunda filtre ve vana arızalanır ve bataryadan su gelmez. Bu tür bir sorun ile karşılaşılması halinde sorun tespit edilir ve kısa sürede çözülür.
  • Yanlış çaplarda boru seçilmesi, yüksek basınç, basınç farkı ya da ara elemanlardaki arızalardan kaynaklı olarak tesisattan ses gelme sorunu da sık karşılaşılan problemlerdir.

Merkezi Sıcak Su Tesisatı Bağımsız Olmalı

Boru izolasyonlarından kaynaklı terleme ya da boruların çok sıcak ortamdan geçmesinden dolayı duvar ve tavanlarda terlemeler yaşanır. Isınan ve soğuyan borulardaki hacim değişikliği duvarlarda çatlamalara neden olur. Merkezi sıcak su tesisatı binalardaki estetiği bozmadan hoş olmayan bir görüntü yaratmadan uygulanmalı, hem kolay ulaşılan bir şartta olmalı hem de pis su ve soğuk su ile karışma riskinden uzak olarak bağımsız bir şekilde gerçekleştirilmeli.

Mecem Mekanik İddiasını Sürdürüyor

Mecem Mekanik ister soğuk olsun isterse sıcak her türlü su tesisatında tüm profesyonelliğini ortaya koyarak sorunsuz tesisatları hayata geçirir. Firma sıcak su tesisatlarında problemleri en aza indiren uzmanlıkta bir ekip tarafından yapılan tesisatlar konusunda da iddiasını sürdürmekte.