mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Merkezi Isıtma Sistemleri

Merkezi Isıtma Sistemleri

Bir yapının merkezi bir alandan başlayarak eşit bir şekilde ısı dağılımının yapılmasının sağlandığı merkezi ısıtma sistemleri, özellikle apartman veya site gibi alanlarda kullanılmaktadır. Kazan ve radyatör sistemiyle sıcak suyun transfer edildiği sistemler olarak, doğalgaz sistemleriyle birlikte kullanılabilmektedir. Sıcak suyun sağladığı ısı eşit dağılım sağlamaktadır.

Merkezi Isınma Sistemleri Nedir?

Doğalgaz veya LNG-LPG yakıtlarla çalışmakta olan merkezi ısıtma sistemleri, bütün bir yapının aynı anda ısınması sağlanarak ısının izole alanının oluştuğu sistemler arasında yer almaktadır. Sıcak su oluşumunu sağlayarak, ısının radyatörlere ulaşması sağlanacaktır. Merkezi Isıtma sistemi kullanımında ön planda olan her zaman izole alanın oluşmasıyken, kurulum aşamasında özellikle iklimlendirme sistemler için mühendislerle birlikte çalışmak oldukça önemlidir.

Zorlu hava koşullarına ve soğuk kış aylarına uygun şekilde iklimlendirme sistemleri arasında kullanılan merkezi sistemler, ısı değeri açısından yüksek bir güce sahiptir. Bu güç bütün bir yapının her dairesinin eşit bir şekilde ısınmasını sağlamaktadır.

Merkezi Sistem Çalışma Performansı

Merkezi sistem kurulumu için sıcaklığın ev içerisinde yaklaşık 22-23 derece olması gerekmektedir. Bunun için saha keşif ekibiyle birlikte, merkezi sistem kurulmadan önce ısı değerlendirmeler, tesisat alanı kontroller yapılmalı ve ısının olabildiğince eşit bir şekilde yayılabileceği kurulum üzerinde durulmalıdır.

Kaliteli bir ısı sistemi olarak, sıcaklık değerine göre ayarlanması gereken kazan derecesi, aynı zamanda radyatör ısı transferi uzmanlar tarafından kontrol edilerek verimli bir noktaya taşınmalıdır. Yüksek performans sunmakta olan sistemler olarak, herkesin eşit şekilde ısınmasını sağlayacak bir sisteme sahiptir. Bakımı kolay, ısı akışı süreğen ve merkezi alanda düzenli olarak bir ısı oluşumunun sağlanmasına imkan verecek performansa sahiptir.

Merkezi Isıtma Sistemleri Kurulum

Kurulum aşamasında saha keşif ekibiyle çalışılarak, yapının alt yapısı ve tesisat sistemleri incelenmektedir. Isı kaynağı olan kazanın koyulacağı yer ve transferin sağlanacağı alanlar için projelendirme yapılarak, sistemin olabildiğince eşit düzeyde ısıyı yaymasına imkan verilmektedir. Bunun için ısı kontrollerini yapmakta olan teknikerler, keşif elemanları ve mühendislerle birlikte çalışmalar yapılarak; proje uygulamalarına yer verilmektedir. Projenin çizilmesi ve sistemin nasıl kullanılacağı konusunda tecrübeli bir ekiple yola çıkılarak bütün bir yapının merkezi bir alandan kontrol edilerek; kusursuz bir şekilde çalışması sağlanacaktır. Ev, iş yerleri ve merkezi diğer iç mekanlarda kullanılması kolay ve pratik olan bir sistem olarak profesyonel bir performans sunmaktadır.
Merkezi Isıtma Sistemleri

Merkezi Sistem Yönetmeliği

Merkezi ısı sistemlerinde, kullanılacak olan kazan, ısı transfer boruları ve radyatör-yerden ısıtma kullanımı oldukça önemlidir. Yönetmeliğe uygun olan bir sistem olarak, havalandırma sistemleriyle ve ısı akışının zor olduğu alanlarda rahat bir kullanım sunacaktır. İstendiği zaman teknolojik imkanlarla da entegre edilerek profesyonel bir kurulum yapılarak, yaygın kullanım alanının oluşması sağlanabilmektedir.

Tasarruflu Merkezi Sistemler

Doğalgazla kullanılabilen merkezi sistemler, ısının ideal bir şekilde dağılması için mühendislik harikalarıyla bir araya getirilmelidir. Mecem Mekanik, uzun süreli ısı transferinin sağlanması aynı zamanda konforlu bir şekilde kullanım alanının oluşturulması için tecrübeli bir ekiple çalışarak, tesisatın kurulmasını sağlayacak ve enerji tüketiminin en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.

Merkezi Isınma Sistemleri; Merkezi Sisteme Geçiş Aşamaları

Merkezi sisteme geçiş için öncelikle tesisat kontrolleri yapılacaktır. Uzman keşif ekibi ve mühendislerle birlikte süreç kontrol edilecek aynı zamanda basınç, kaçak ve radyatör-yerden ısıtma kullanım alanlarına göre teknik kontroller yapılacaktır. Bu aşamadan sonra projeler üzerine çalışmalar uygulanarak, merkezi sistemin faydalı bir şekilde kurulması için mühendislerle birlikte hareket edilecektir.