mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri

Yakıtların ya da yanıcı ve sıvı kimyasalların oluşturduğu yangınların söndürülmesinde kullanılan sistemlere köpüklü yangın söndürme sistemleri denir. Mühendisler, farklı boşaltma ekipmanları bulunduran sistemin, köpük dağıtım tesisatını otomatik veya manuel olarak dizayn eder. Yakıt buharı ile oksijenin temasını keserek, yakıt yüzeyindeki buharlaşmayı engelleyen bir sistemdir. Yakıt yüzeyi ve alevi birbirinden ayırarak, yakıt yüzeyini ve çevresindeki yüzeyleri soğutmasıyla işlevini ortaya çıkartır.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri Özellikleri

Otomatik ve manuel sistemlerdir. Yanıcı kimyasal maddelerin yoğun olduğu alanlarda kullanılarak, metal yüzeylerin soğutulmasında etkili bir çözüm üretmektedir. Köpüklü yangın söndürme sistemleri, BS EN 12565 Avrupa veya NFOA16 Amerika menşeine sahip, tadilat ve teknik servis açısından da oldukça güvenilir kaynaklarla elde edilmektedir. Günümüzde otomatik tasarımlarla kullanılmakta olan sistem, sentetik bazlı, protein bazlı ve alkole dayalı köpük çeşitleriyle, kısa zamanda yangınların etkisine göre müdahale etme özelliği sunmaktadır.

Köpüklü yangın söndürücüler, uzman kişiler tarafından test edilerek otomatik kurulumu yapılır. Alanında uzman mühendisler tarafından tasarlanması bina içerisine yerleşme için yapılır. Sistem köpüklü monitör özelliklerine sahip, jeneratöre bağlı olarak çalışma disiplinine gereksinim duyar.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri Kurulum

Yoğun köpük geçişinin olmasını sağlayacak olan panellerin konumlandırılması, uzmanlar ve mühendisler tarafından yapılmaktadır. Özellikle yangının mekanı ve özelliği üzerine konumlandırılması gereken paneller, kurulum aşamasında saha keşif ekibi tarafından mekanın özellikleri üzerinden proje oluşturularak ilerlemektedir. Köpük içeriği ve kullanım alanı üzerinden tesisatın kurulması, köpüğün konsantreleri üzerinden kurularak, sistem çalıştırılabilmektedir.

Sistemin oluşturduğu özellikler, mekanın yanıcı madde özelliklerine göre yeniden tasarlanmakta ve kullanım alanı da bu şekilde düzenlenmektedir. Profesyonel bir ekiple Mecem Mekanik tarafından kurulumunun yapıldığı son model yangın söndürme sistemleri, hatalı bir şekilde kurulmaması için test yapılarak ve düzenli kontrollerle mühendisler eşliğinde tamamlanan özel söndürme sistemleri arasında yer almaktadır.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları

Yanıcı maddelerin bulunduğu alanlarda tercih edilmekte olan köpüklü yangın söndürme sistemleri, kullanım alanlarına göre köpüğün de cinsinin değiştiği sistemlerdir. Konsantre edilerek tesisat içerisinde yer alan köpük, yangın sırasında maddelerin birleşimiyle anında oluşturularak, özellikle sıvı yanıcıların yayılma göstermeden oksijenle temasının kesilmesini sağlamaktadır. Sistem;

  • Boya imalathaneleri üzerine etkilidir.
  • Kimyasal madde üretim veya depolama tesisleri üzerinde kullanılır.
  • Yakıt Yükleme Boşaltma İstasyonlarındaki sıvı yakıtlar için idealdir.
  • Yanıcı sıvı depolarında kullanılabilmektedir.
  • Tersane ve iskeleler gibi hem yanıcı sıvılar için hem de maddeler için üstün performans sağlar.
  • Yanıcı ve parlayıcı sıvıların depolama ve dolum tesislerinde kullanılabilir.
  • Uçak, araba ya da helikopter hangarlarında kullanılır.
  • Petrol rafinelerinde kullanılmaktadır.

Köpüklü Söndürme Konsantreleri

Film yapıcı köpük olarak ve protein bazlı köpük Konsantresi olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Alkole dayalı ve sentetik bazlı köpükler olarak özellikle kullanılacak alanın yaratacağı yangın durumlarına göre köpük cinsleri seçilmektedir. Bu alanda kimyasal maddelerin yakıcı özellikleri kontrol edilerek, sistem bu şekilde düzenlenmekte ve mühendisler tarafından kontrol edilerek montaj işlemi gerçekleşmektedir.