mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Kaskad Kazan Sistemleri

Kaskad Kazan Sistemleri

Çok katlı binalarda ve sitelerde kullanılmakta olan Kaskad kazan sistemleri, yoğuşmalı kazan sistemleri kullanılarak, eski konvensiyonel kazanlara alternatif olarak kurulmaktadır. Örnek olarak olarak 600 kW ısıya ihtiyaç duyulan bir sistemde tek kazan kullanmak yerine 6 adet 100 kw Duvar Tipi Yoğuşmalı Kazan kullanarak, sistemin yedeklenmesini, montajın kolay olmasını, kazanların seri+paralel yükte çalışarak tüketimin minimum olmasını sağlayabilirsiniz. Kaskad kazan sistemleri , günümüzde konvensiyonel kazan sistemlerine göre çok daha ekonomik, çok daha verimli ve kurulumu-bakımı çok daha maliyetsiz ve kolay sistemlerdir.

Kaskad Kazan Sistemleri Nedir?

Yoğuşmalı kazanların sıralı bir şekilde çalışmakta olduğu kaskad kazan sistemleri, hem az yer kaplamakta hem de enerji tasarrufunu yerine getirerek ekonomik ve düzenli ısıtmanın sağlanmasında etkili olmaktadır. İstenilen ısının sağlanamadığı durumlarda, diğer kazanların devreye girdiği bu sistemin kurulumu mühendisler, teknisyenler ve keşif ekibiyle birlikte uygulanmaktadır.

Yapının inşaat aşamasından itibaren kurulabilen sistemlerden biri olarak, kazan sisteminden çok daha avantajlı aynı zamanda kurulumu da oldukça kolaydır. Düşük alev sıcaklığı sayesinde enerji kaynağını yormadan uzun süreli bir ısınma alanı uygulayabilmekte, her zaman yedekli olan bir sistem olarak, sıcaklığı dengede tutacak şekilde kendini ayarlayabilmektedir.

Kaskad Kazan Sistemleri Kurulum

Kurulum aşaması inşaat olan yapılardan, bitmiş yapılara kadar uygulanabilen kaskad kazan sistemleri, elektronik beyin sayesinde arıza durumlarında sıkıntı yaşayan kazanın devre dışı kalmasını sağlar fakat diğer kazanlar çalışmaya devam eder ve ısıl değerlerini yükselterek konfor kaybına yol açmaz. Kurulumunun teknolojiyle doğrudan bağlantılı olduğu bu sistemlerde, özellikle çalışma sistemi uzun süreli ısınma ihtiyaçları için idealdir.

Kazan sistemlerinin kurulumuna göre kaskad, özellikle az yer kaplamakta ve büyük yapılara yetecek enerjiyi sağlamaktadır. Bunun için mühendislerle birlikte kazan,  tesisat ve elektronik dizaynın uygulanması sağlanarak, kısa sürede istenilen ısının oluşmasına imkan verilmektedir. Profesyonel bir destekle kurulması gereken yoğuşmalı sistemlerde, yapının bütün ihtiyaçlarını karşılayacak kazan ve ısı kaynağı yapısının uygulanması uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.
Kaskad Kazan Sistemleri

Kaskad Kazan Avantajları

Avantajlı bir sistem olarak, elektronik beyin sayesinde kendini otomatik olarak ayarlayabilmektedir. Eski usul kazan sistemlere göre daha az yer kaplar ve her kazanı belli bir süre çalıştırdıktan sonra dinlenmeye alır. Bu sisteme eş yaşlandırma sistemi denir ve kazanların ömrünü uzatmayı hedefler. Bu aşamada öncelikle, elektrik tüketiminin az olması ve estetik açıdan da bina yaşam alanlarının görselliğini zedelememesi modern hayatta etkilidir. Çalışma sıcaklığı 70 dereceği görmekte olan bir sistem olarak, aralıksız bir şekilde uzun süre çalışmaya devam edecektir. Hem aynı anda bütün kazanlar çalışabilir hem de arızalı olan atlanarak bir diğerine geçiş yapılır. Bu da hem zamandan hem de ısı kaybından hem de olası yeni arızalardan uzaklaşılmasını sağlayacaktır.

Kaskad Kazan Proje Yönetimi

Proje yönetimi ile düzenlenmekte olan kurulumlarda özellikle kazan sistemlerinin yerine gelebilecek tek beyinle çalışan bir sistemdir. Bunun için hem bilişim teknolojisinden, hem tesisat alanından hem de mühendislik alanından yararlanmak gerekmektedir. Bu alanda sistemin bağlantı kurduğu cihazların kontrol edilmesi, dengenin sağlanması ve iyi bir proje yönetimiyle profesyonel bir çaba sarf edilmesi oldukça önemlidir. Bu alanda uzmanlarla çalışılarak, kazan sisteminin kurulması sağlanır.

Duvar Tipi Kaskad Kazan Bakım

Dış hava sıcaklığının hesaplanmasıyla iç mekanın ısısının dengelenmesini sağlayan akıllı bir sistem olarak, binaların ısınmasında büyük bir avantaj sağlamaktadır. Üç ayda bir bakım gerektiren bir sistem olarak, enerji ekonomisinin iyi sağlanması için yüksek tasarruf sağlayacak sistemler olarak kurulumu da oldukça kolaydır.

Kaskad Kazan Tesisat Sistemleri

Duvar tipi az yer kaplamakta olan kaskad kazan sistemleri, tesisat alanında bütün bina ve yapının eşit derecede ısınabilmesi için uygun sistemin kurulması sağlanır. Bu sistemin kurulabilmesi için uzmanlar ve mühendislerle çalışılarak, mekan ve alan keşifi yapılır, tesisat sistemleri de proje eşliğinde ilerletilir.