mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Karbondioksitli söndürme sistemleri; insansız ortamda kullanılan bir yangın söndürme sistemidir. Karbondioksit gazının, ortamda bulunan oksijen konsantrasyonunu hızlı bir şekilde düşürmesi yangının sönmesinde katkı sağlar. Bunun neticesinde de boşalan karbondioksit gazının oluşturduğu şok etkisiyle birlikte ilgili alandaki sıcaklığı azaltması bu sistemin kullanılmasını ortaya çıkartır. Çok etkili bir söndürme gücüne sahip olan sistem insan sağlığına zarar teşkil edebileceği için, insansız ortamlarda kullanımı uygundur.

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri Özellikleri

Hızlı söndürme özelliğine sahip olan karbondioksitli yangın söndürme sistemleri, özellikle yangının bulunduğu alanın oksijensiz kalmasını sağlayarak kısa zamanda yangının yayılmasını önler. İnsansız ortamlarda kullanılması önemli olan sistem, hızlı bir şekilde maksimum 1 dakikalık verimle devreye girerek, yangın söndürme işlemini yerine getirecek özelliklerle makina ve benzeri araçların patlamasını engellemektedir. Sistemin özellikleri;

  • Ozon tabakasına zarar vermeyecek bir sistemdir.
  • Hızlı söndürme ve müdahale etme yeteneğine sahiptir.
  • Sistemdeki karbondioksitin aniden boşalmasıyla etrafta toz bulutu oluşabilir.
  • Lokal alanlarda, makine, araç ve depo gibi yerlerde kullanılması önerilmektedir.
  • Maliyet açısından oldukça düşük olan sistemler arasında yer alır.
  • Motor, trafo, boya kabinleri, kablo galerileri ve elektrik kontrol panolarında kullanılabilir.

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri Lokal Dizyan

CO2 gazı sayesinde kısa zamanda yangının sönmesini sağlayacak olan bir sistem olarak, güvenlik prosedürüne uygun şekilde dizayn edilmektedir. Oksijenin etkisini bloke ederek, yangının yayılmasını ve sönmesini sağlayacak maksimum verimde olan bir söndürme aracı olarak, güvenli ve doğru tasarımla kullanıma elverişli hale getirilmiştir.

Sabit nozullar kullanılarak, gazın dağıtılmasını sağlayacak lokal bir hacme de sahip olan sistem, bakımı ve tadilat açısından da az maliyete sahiptir. Bu alanda Mecem Mekanik, son dönemin en iyi söndürme sistemlerini kullanarak, soğutucu ve boğucu sistemler geliştirmeye aynı zamanda dizayn etmeye devam etmektedir.

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri Kurulum

Saha keşif ekibiyle birlikte karbondioksitli yangın söndürme sistemleri kurulum işlemlerinin proje başlangıcın yapıldığı hizmet üzerine prosedüre uygun çalışılmaktadır. Karbondioksit zararlı bir gaz olduğu için sıkışma ve basınç durumda patlamaya da elverişli bir ortamın oluşmasında etkili olabilir. Bu nedenle gazın borulardan geçmesi ve ortama yayılması için ayrı bir tesisat sisteminin kurulması sağlanmaktadır. Düşük maliyetli bir sistem olarak, güvenli kullanım sunacak profesyonel bir yaklaşımla, mekanın imkanlarına göre konumlandırma yapılacaktır. Özellikle mühendisler ve teknik ekiple birlikte, proje odaklı çalışmalar gerçekleştirilerek, sistemin kısa zamanda devreye girebilecek konuma gelmesi sağlanmaktadır. Testler yapılarak ve düzenli bakıma alınarak kurulum işlemi de tamamlanır.

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Karbondioksitli Söndürme Sistemlerin Tasarımı

Tasarım aşamasında özellikle baca yangınları, kuru elektrik yangınları ve makina alevlendirmelerine dayalı olan özelliklere göre tehlike sınıfı değerlendirilmektedir. Tehlike sınıfının sağladığı nedenler doğrultusunda, açıklık hesaplanarak, gaz miktarının da bu şekilde verilmesi gerekmektedir. Aşırı gaz kullanılması basınç patlaması yapabileceği için mekanın metrekare ölçülerine göre değerlendirmeler yapılır.

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri Tehlike Sınıfı

Gaz miktarının standartlara göre hesaplanması gereken karbondioksitli söndürme sistemlerinin, öncellikle borulama alanında hidrolik hesaplamalarla kurulması gerekmektedir. Dikişsiz dövme çelik kullanılarak, boru hattının düzenlendiği tesisat sisteminde azot gazı ile birlikte belirli bir süre basınç değeri test edilerek havalandırma kanalarına göre kontrol mekanizmasına düzenli bakım uygulanması yapılır.

Karbondioksitli Yangın Söndürme Kurulumu

Kullanım alanları insanız olan yerlere göre konumlandırılması yapılan sistem lokal olarak kullanılacağı için düzenli olarak bakıma alınması gerekmez. Ancak basınç ve gaz değeri kontrol edilerek, uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır. Profesyonel bir ekiple, uzman mühendisler ve teknisyenlerle Mecem Mekanik ihtiyaçlarınıza yanıt verir. Karbondioksitli yangın söndürülme teknik ve kurulumu ile alakalı tüm detaylar için bizimle irtibata geçebilirsiniz.