mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Kafe Havalandırma Sistemleri

Kafe Havalandırma Sistemleri

Kafe havalandırma sistemleri; hava değişimini destekleyerek, kirlenmiş havayı temizler ve ortamı taze havayla doldurur. Restoran, kafe çalışanlarının, çalışma koşullarını daha iyi hale getirir ve müşterilerin, sağlıklı ortamlarda bulunmasını sağlar.

Her kafenin havalandırma sistemi aynı olmayacağı gibi, çalışma prensipleri aynı şekilde tasarlanır. Yemek kokuları, sigara kokusu, insan üzerine sinen çeşitli kokuların, ortama yayılmasını önlemek için kullanılan havalandırma sistemleri, nem oluşumunu da engeller.

Kafe Havalandırma Sistemleri Nasıl Kurulur?

Kafelerin iç mekânı dışında mutfak alanının da profesyonel havalandırma sistemlerine ihtiyacı bulunur. Havalandırma sisteminde temel olarak; havalandırma ekipmanı, bina çizimleri, müşteri oturma planı, mutfak ekipmanları gibi farklı özellikleri kapsayacak şekilde kurulum yapılır.

Havalandırma sistemi içinde;

 • Havalandırma menfezleri
 • Aspiratör tercihleri
 • Havalandırma fan seçenekleri bulunur.

Kafe havalandırma sistemleri kurulurken; müşteri koltuk sayısı, ısı kaynağı hakkında bilgiler, bar sayaç değerleri, masaların yerleri, sigara içilen alan, kullanılan ekipmanların parametreleri gibi birçok faktör hesaplanarak kurulum yapılır.

Kafe Havalandırma Sistemleri Projesi Nasıl Hazırlanır?

Her kafenin ihtiyaç ve beklentileri farklı olduğu için, kafe havalandırma sistemleri projesi hazırlanırken, ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda proje hazırlanır. Mecem Mekanik, ücretsiz keşif yaparak, ihtiyaç ve beklentilerin neler olduğu belirler.

Konusunda uzman ve deneyimli mühendis ve tasarımcılar, en iyi havalandırma çözümünü oluşturarak, sistemin kurulması için, tasarım oluşturur. Sistemin kurulması için gerekli olan; kafenin boyutu, ne kadar alanda temiz hava istendiği, kurulum aşaması gibi konularda gerekli araştırmalar yapılarak, rapor sunulur ve en uygun maliyetle proje fiyatlandırılır.

Hangi Havalandırma Sistemi Kafelere Uygundur?

Kafe havalandırmalarında en önemli bileşenlerden biri, hava kanallarıdır. Havalandırma projesi oluşturulurken, hava kanalları da kafenin yapısına ve teknik özelliklerine göre oluşturulur.

Hava kanalı sistemleri;

 • Dikdörtgen
 • Yuvarlak
 • Kare
 • Spiral
 • Prizmatik
 • Flanşlı
 • Siyah sac hava kanalı sistemlerinden oluşur.

Gerçekleştirilen keşif çalışmalarının ardından, kafe yapısına uygun olacak sistem belirlenerek, farklı ölçü ve ebatlarda kullanılacak hava kanalı malzemesi seçilir.
Kafe Havalandırma Sistemleri

Kafe Havalandırma Sistemi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kafeler, yoğun yemek ortamının bulunduğu mekanlardır. Bu yüzden havalandırma sisteminin performanslı çalışması gerekir. Sistemin performanslı çalışması için, 6 aylık periyodlar halinde, yılda 2 kere bakımı yaptırılır.

Bakım esnasında; sistemin belli alanlarından hava örnekleri alınarak testler yapılır. Periyodik şekilde yapılacak kontroller sayesinde, sistemin sorunsuz şekilde çalışması sağlanır.

Kafe Havalandırma Sisteminde Hesaplama Nasıl Yapılır?

Havalandırma sayesinde, yoğun kirli hava ortamdan uzaklaştırılarak, yerine daha hafif ve temiz bir havanın bulunduğu ortam yaratılır. Kafelerde kurulması gerekli olan havalandırma sisteminin kapasitesi ise, belirli hesaplamalarla yapılır.

Proje hazırlanırken, karbondioksit miktarı ve nem miktarı ayarlanır. İnsanların ortamda rahat nefes almalarını sağlayacak havada; % 0,03 karbondioksit ve %50 civarında nem olmalıdır.

Temiz Hava Miktarı Nasıl Belirlenir?

Kafe havalandırma sistemleri, iç mekânın hava kalitesini yükseltmek amacıyla kurulur. Böylece hem çalışanlar hem de mekânı ziyaret edenler açısından, sağlıklı bir ortam oluşturulur.

Sistemin ortalama bir saat içinde vermesi gereken temiz hava miktarı bazı faktörlere bağlıdır.

 • Ortamın hacmine
 • Ortamın nasıl kullanıldığına
 • Gelen ziyaretçi sayısına
 • Mekân içinde bulunan demirbaş eşyalara
 • Giriş ve çıkış tahliyesinin birbirine olan uzaklığına

Mecem Mekanik, kafe işletmenize en uygun havalandırma sisteminin kurulabilmesi için; ilk olarak ortamda keşif çalışmaları yaparak, projelendirme safhasına geçer. Projelendirme safhasında, oluşabilecek her türlü sorun ve problemler giderilir ve kafenin ihtiyaç ve beklentisine en uygun havalandırma sistemi tasarımı oluşturularak, müşteriye sunulur.