mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

İşyeri Havalandırma Sistemleri

İşyeri Havalandırma Sistemleri

İşyeri havalandırma sistemleri, işyerlerinin uygun şekilde havalandırılması ve çalışanların, verimli ve performanslı şekilde çalışmaları için tasarlanır. İster doğal havalandırma ister mekanik havalandırma sistemleri olsun; nemli havanın seyreltilerek uzaklaştırılması ve standartlara uygun şekilde taze hava hareketinin sağlanması gerekir.

Bir işyerinde temiz hava sirkülasyonunun olmaması durumunda, dışarıdan gelen kirli hava, iç mekânın havasını daha kötü hale getirerek, küf ve nem oluşumunu yoğunlaştırır.

İşyerindeki Hava Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Kötü hava kalitesini oluşturacak birçok farklı faktör bulunur. Yetersiz havalandırma ise, işyerinin hava kalitesinin düşmesine neden olur.

İşyerinin kötü hava kalitesi;

 • Havalandırma sistemindeki bakteri ve mikroorganizmalardan
 • Kullanılan fotokopi, bilgisayar gibi makinelerden
 • Halılardan
 • Sigara tüketiminden
 • Yüksek nem, sızıntı gibi nedenler anlaşılır.

Binada bulunan sıcaklığın, nemin, hava akışının, kokuların, kir ve tozun hava kalitesini anlamak için test edilmesi, bakımının yapılması gerekir.

İşyeri Hava Kalitesinin Kontrolü Nasıl Yapılır?

İşyeri havalandırma sistemleri kullanıldığında, mevcut sistemin belli periyodlarla kontrol edilmesi gerekir. İşyeri iç mekânının hava kalitesi için, en uygun havalandırma sisteminin seçilmesi gerekir.

Hava kalitesi kontrolü yapılırken;

 • Nemi gidermek için doğal havalandırma yolları kullanılır.
 • Mekanik havalandırma sistemi kurulur.
 • Nem gidericiler kullanılır.

Havalandırma sistemleri temiz hava sağlarken; aynı zamanda durgun havanın dolaşımını da sağlar. Partiküller, alerjenler ve kirletici maddeler ortadan kaldırılarak, çalışanların daha verimli çalışması sağlanır.

Mecem Mekanik ile iletişime geçerek, işyerinizdeki iç ortamın hava kalitesi ihtiyaç ve beklentileri hakkında, uzman ekiplerle görüşerek, sistem kurulumu yaptırabilirsiniz.

Havalandırma Kanal Temizliği Nasıl Yapılır?

İşyerinde kurulan havalandırma sistemlerinde, havalandırma kanal temizliği yapılırken bazı prosedürler izlenir. Metalik yüzeye yapışan nemli kirler, topaklanmış kirler, küf ve mantarlar temizlenir.

Temizleme yapılırken;

 • Menfez girişinden izleme ve görüntü alma işlemi gerçekleştirilir.
 • Temizlenecek kanal bölümleri ayrılır.
 • Kanal içleri, püskürtme nozul başlığı ile temizlenir.

Menfezlerden sokulan araştırma robotları sayesinde, korozyona uğramış, tozlanmış, kirlenmiş tüm yüzey görüntülenerek, temizleme ve bakım işlemi gerçekleştirilir.
İşyeri Havalandırma Sistemleri

İşyerinde Genel Havalandırma Nasıl Yapılır?

İşyerinde genel havalandırma; kirli havanın tahliyesiyle birlikte, yüksek miktarda temiz havanın sağlanmasıyla gerçekleşir. Genel havalandırma sisteminde, kirleticiler, işyerinin genelinde bulunur.

Genel havalandırmada taze hava kanallardan, çıkış yoluna doğru ilerlemelidir. Sistem genel olarak duvara, bir odaya ya da bina çatısına yerleştirilen, geniş egzoz fanlarıyla kurulur.

İşyerinde Lokal Havalandırma Etkili midir?

Lokal havalandırma, kirleticilerin yakalanması sistemiyle kontrol edilir. Hava kanalları, hava temizleyicileri, fan ve baca bileşenleri vardır. Hava kirleticilerini, kaynağın yakınında yakalayarak çalışır.

Ortamdaki zararlı partiküller, çalışana ulaşmadan, kontrol edilerek, lokal sistem sayesinde rahatlıkla dışarı atılır. Havalandırma sistemleri, filtrelerden oluştuğu için, düzenli şekilde bakım ve temizlik gerektirir.

Sistemde herhangi bir problem oluşmaması için; düzenli ve rutin şekilde testlerin yapılması gerekir. Aynı zamanda değiştirilmesi gereken parçalar, konusunda uzman ve deneyimli ekipler tarafından yapılır.

İşyeri İçin Hangi Havalandırma Sistemi İyidir?

İşyeri havalandırma sistemleri, işyerine uygun şekilde tasarlanarak kurulur. Havalandırma sistemlerinde seyreltme havalandırma ve yerel egzoz havalandırma sistemleri kurulur.

Yerel egzoz havalandırma sistemleri; zararlı partikülleri yakalar ve uzaklaştırır. Düzenlik temizlik, inceleme ve bakım gerektirir. Seyreltme havalandırma sistemleri, daha az bakım gerektirir. Genellikle daha düşük ekipmana ve kurulum maliyetine sahiptir.

Ancak işyerinizin daha verimli ve performanslı şekilde havanın temizlenmesi için, Mecem Mekanik uzmanlarıyla iletişime geçerek, ücretsiz keşif isteyebilirsiniz. Böylece işyerinize en uygun sistemi, keşif sonrasında projeye dökerek, uygun sistemin kurulmasını sağlayabilirsiniz.