mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemleri

Kapalı veya insanların kullandığı ortama açık bir ortamın, zararlı bir çok maddeden, kirli hava etkenlerinden etkilenmemesi için kullanılan sisteme denir. Bunun yanı sıra zararlı gazlardan arındırılması ve temiz havanın sağlanması için kullanılan sistemdir. Havalandırma sistemleri birçok yaşam alanında kullanılır. Hayatımızın birçok yerinde bu sistemle karşılaşırız. Ortamdaki kötü havayı dışarı çıkarmak ve temiz havayı içeriye almak için kullanılır. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarla çokça kullanılır.

İnsanların kullandığı kapalı ortamlar, tehlikeli maddeler içeren mekanlar gibi ortamlarda bu bahsettiğimiz havalandırma sistemi kullanılır.  İçerdeki bu ortamda olan kişilerin, dumana, toza ve zararlı gazlara karşın korunmasında büyük rol oynayan bu sistemler, sağlıklı bir çalışma ortamına zemin hazırlar. Bunların yanı sıra havalandırma sistemleri denildiğinde akla birçok seçenek gelir. Bu seçenekler, kullanım şartına, amacına ve birçok farklı etkene göre tercih edilebiliyor.

Havalandırma Sistemleri Hizmetlerimiz:

Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Herhangi bir havalandırma sisteminin çalışması, doğal ve cebri hava sirkülasyonu ilkelerine dayanır. Her iki seçeneği de kullanmak mümkündür, çünkü her birinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır.

Havalandırma sistemleri temel ilkelerinden biri, doğal hava akımıdır. Hava kütlelerinin sıcaklık ve basınç farkı nedeniyle oda içinde hareket eder. Bu tip havalandırma, eski tip apartman ve ofis binalarında ana havalandırma olarak kullanılır. Günümüzde insan yoğunluğunun ve çalışan sayısının artması, artan salgın hastalıklar ile beraber doğal havalandırma yöntemlerinin terk edilmesine sebep olmuştur ve artık nerdeyse tüm konut, ofis, AVM benzeri yapılarda havayı filtre eden, uygun koşullara şartlandıran mekanik havalandırma sistemleri zorunlu tutulmaktadır.

Havalandırma Sistemleri

Doğal Havalandırma Nasıl Çalışır?

Doğal havalandırma aşağıdaki ilkeler temelinde çalışır:

  • Atık ısıtılmış hava akışları her zaman yukarı doğru eğilimlidir;
  • Soğuk hava kütleleri zemine daha yakın yer kaplar;
  • Soğuk hava kütleleri her zaman sıcaklığın yerini değiştirme eğiliminde olacaktır.

Böyle bir havalandırma sisteminin çalışması için, odada zemine daha yakın bir hava giriş kanalı ve tavanın altına bir egzoz havası çıkışı monte edilmesi yeterli olacaktır. Havalandırma ilkesi, hava kütlelerinin giriş ve çıkışının dengelendiği sürekli bir hava sirkülasyonu devresinin oluşturulmasını içerir. İstenen koşulları birebir sağlamadığı için bu sistemler yetersiz kalmaktadır.

Cebri Havalandırma Nasıl Çalışır?

Cebri havalandırma, aşağıdaki ilkeler temelinde çalışır:

  • Besleme fanı dış ortamdan hava üfler;
  • Hava filtre ve ısıtıcıdan geçer, temizlenir, ısıtılır;
  • Hava, kanal sisteminden tesise verilir;
  • Egzoz fanı, havanın dış ortama çıkışını (tahliyesini) gerçekleştirir.

Mekanik havalandırma durumunda, hassas hesaplamalar ve bireysel ekipman seçimi gereklidir. Sistemi uygulamak için, havalandırma sistemlerini kontrol etmek için güçlü fanlara, karşılık gelen çapta seçilmiş bir havalandırma kanalı sistemine, damperler, anemostatlar, filtreler, ısıtıcılar, otomasyon şeklinde ek ekipmanlara ihtiyacınız olmaktadır.

Böyle bir sistem enerji tüketimi, ilk yatırım maliyet ve ses gibi dikkatli davranılması gereken yanları vardır, bu nedenle kesinlikle bireysel projeye ve belirli görevlere göre gerçekleştirilir.

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Çoğunlukla kapalı ortamlar için kullanılan havalandırma sistemlerinin kullanım alanları genellikle bellidir. Burada bahsedildiği üzere havalandırma sistemleri sektörden sektöre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak kimyasal üretim aşamasında, endüstriyel ortamlarda ve daha birçok farklı ortamda kesinlikle kullanılmaktadır. Havalandırma sistemleri büyük küçük ayırt etmeksizin her türlü yapıda kullanılabilir. Ameliyathane, cami, avm, ofisler, fabrikalar gibi insan yoğunluğu ve hava kirliliği olan neredeyse her ortamda kullanılır. Endüstri alanında havanın temizliği için ve toz toplama ünitelerinde kesinlikle kullanılır. Otoparklar, Okullar, Anaokulları, Spor salonları, olimpik havuzlar, tiyatro salonları, sergi ve fuar alanları, konser alanları ve süpermarketlerde de havalandırma sistemi kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra havalandırma sistemlerinin, en yakında yaşam alanında dahi kullanılmaktadır. Örnek olarak aspiratör buna örnek verilebilir. Ev içerisinde tuvalet veya banyoda dahi havalandırma sistemi kullanılmaktadır. Mobilya Üretimi, ağır sanayi, otomotiv sektörü, mermer sektörü gibi daha birçok sektörde mutlak kullanılmaktadır.

Havalandırma Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma çeşitleri 3’e ayrılır. Fakat bunun altında bir çok alt grup vardır. Bu Sistemler, Basınç, kanal uzunluğu, fan sistemleri, vantilatörler ve hava mekaniğini sağlayan düzenek özellikleridir. Havalandırma sistemlerini 3’e ayıran sistemler:

  1. Merkezi havalandırma sistemleri
  2. Lokal havalandırma sistemi
  3. Davlumbaz havalandırma sistemi

*Merkezi havalandırma sistemi: Genellikle çok katlı ofisler, avm gibi sosyal alanlarda tercih sebebidir. Büyük fan grupları ve mahallere göre çaplandırılmış hava kanallarının tüm binayı dolaşmasına göre tasarlanmış sistemlerdir. Hassas bir projelendirme çalışması gerektirmektedir.

*Lokal havalandırma sistemi: Lokal egzoz havalandırma sistemleri toksik maddelerin yoğun olduğu  fabrikalar ve kimyasal atık içeren üretim yapan yapılar için kullanılmaktadır. Daha çok minimal kullanım alanlarında tercih edilir. Tek katlı hacimler, ofisler ve konutlar bu sisteme idealdir. Bölgesel müdahale imkanı veren sistemler: ortam içerisindeki toz partikülleri, atık gaz, kötü koku ve duman gibi istenmeyen etkenleri ortadan yok eder.

*Davlumbaz havalandırma sistemi: Havalandırma sistemi çeşitlerinde, davlumbaz sistemi endüstriyel mutfaklarda kullanılır. Fırın, ocak ızgara gibi pişirme seçeneklerinden çıkan atık maddelerden kurtulmak için kullanılmaktadır. Bulunan ortama yemek kokusu ve yağ kokusu gibi rahatsız edici kokuların yayılmasını engeller. Bu sistem ise: Davlumbaz, hava kanalları, fan sistemi ve baca gibi düzeneklerden oluşur.

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemleri Nasıl Avantajlar Sunar? 

Havalandırma sistemlerinin kullanım alanı çok büyüktür. Bunların en başında gıda sektörü, üretim yerleri ve imalathaneler öne çıkmaktadır. Aynı zamanda çalışma alanı olan ofis gibi alanlarda kullanılması mümkündür. İnsanların ortak kullandığı her türlü yere sıkıntısız bir şekilde hava sirkülasyonu sağlar. Havalandırma sisteminin avantajı ortamdaki kirli havayı temiz havaya çevrilmesidir. Böylelikle çalışanların sağlığı korunmuş olur. Eger uygun havalandırma sistemi kurulmazsa toza bağlı hastalıklar ortaya çıkabilir. Örneğin asbestoz, berillioz, bisinoz gibi hastalıklar toza bağlı türeyen hastalıklardır. Hem çevre sağlığı hemde bunun gibi insan sağlığı için her sektör için kullanılması gereken başlıca sistemlerdir.

* Havalandırma ile içerideki pis kokunun dışarı çıkması sağlanır.

* Ortama kesintisiz bir şekilde taze hava girişi sağlar.

* Çıkacak herhangi bir soruna karşı (yangın,patlama) bu riskleri ortadan kaldırır.

* Ortam içerisindeki hava taze hale gelerek çalışma şartları daha uygun hale getirilir ve personelin sağlığı korunur.

*  Kirletici olarak tanımlanan havalar bu sayede başarılı şekilde temizlenmiş olur.

Havalandırma Sistemleri Nasıl Seçilmelidir?

Değişik fiyatlar, üzerinden satılan birçok hava sistemi piyasada mevcuttur. Bunların arasından farklı özellikler barındıran ve müşteri beklentilerini yüksek seviyede karşılayan firmalar seçilmelidir. Seçim yapılmadan önce kesinlikle kullanılan alanın genişliği çevre koşuluna dikkat edilmesi gerekir. Havalandırma sistemini seçerken birde mevcut kullanılan mekanın tasarımınıda göz atmak gerekir. Ekstra olarak havalandırma sistemi kurulacak alandaki kişi sayısına dikkat edilmelidir. Ortamdaki kişi sayısının ihtiyaçları göz önüne alınarak, mühendislik normlarına uygun olarak seçilmelidir.

Havalandırma Ve İklimlendirme Kombinasyonu Nasıl Çalışır?

Havalandırma ve iklimlendirme ilkelerinin kombinasyonu, odada konforlu koşullar yaratmak için haklı olarak en uygun çözüm olarak kabul edilmektedir. Bu yaklaşım, uygun bir mikro iklimin yaratılmasını, istikrarını ve uzun süre otomatik bakımını sağlar.

Kanal havalandırma ekipmanları bu alandaki başarılı örneklerden biridir. Örneğin, kanallı klimalar besleme havasının karıştırılmasına ve şartlandırılan hava ile birlikte beslenmesine izin verir. Ayrıca, merkezi klima gibi ünitelerle tesislerin eş zamanlı havalandırılması ve iklimlendirilmesi sağlanmaktadır. Dış havayı tamamen işlerler ve ortama verirler, bu havalandırma ve iklimlendirmenin temel prensibidir.