mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Güneş Enerjisi Tesisatı

Güneş Enerjisi Tesisatı

Güneş enerjisi son yıllarda çok daha fazla alanda kullanılmaya başlandı. Ev ve işyerlerinde ısınma ihtiyacının yanı sıra sıcak su kaynağı da olan güneş enerjisi tesisatı; sanayide alan aydınlatmalarında küçük ya da büyük cihazların çalıştırılmasında ve trafik levhalarında kurulmaktadır. Güneş enerjisi sistemini kurmak için gerekli olan ilk şey bir güneş panelidir. Bir tane çevirici, erkek ve dişi soketten oluşmuş MC4 konektör, şarj kontrol cihazı, solar kablo ile akü de sahip olunması gereken diğer bazı unsurlardır.

Güneş Enerjisi Tesisatı; Sıcak Su veya Elektrik Üretimi İçin Kullanılır

Güneş enerjisinden üretilen elektrik enerjisi fotovoltaik sistemlerden elde edilir. Bu sistemler foton adı verilen küçük tanecikler yayar ve bu tanecikler güneş panellerinde birikerek elektriğe dönüşür. Yarı iletken maddeler olan güneş panelleri iletken teller üzerinde elektronları hareket ettirir. Güneş ışığı bu maddeler sayesinde ışıkta bulunan enerjiyi eksi yüklü elektronların hareket etmesinde kullanır ve bu sayede elektrik akımı oluşmuş olur. Güneş enerjisinden sıcak su üreten sistemler için evlerin ve işyerlerinin çatılarına güneş kolektörleri yerleştirilir, güneş enerjisinin yoğunluğuna göre kolektör suyu ısıtır. Oldukça sağlam ve dayanıklı olan kolektörler uzun yıllar suyun ısınmasını sağlamaya devam eder.

Güneş Enerjisi Tesisatı ve Kurulumu

Isınan suyun sıcaklığının korunması için depolar yapılır. Bu depolar sayesinde sıcak su çok uzun süre soğumadan bekler. Güneş enerjisi sistemi doğru bir şekilde konumlandırılması gereken oldukça değerli sistemlerdir. Sıcak su panelleri olarak da değerlendirilebilecek olan bu yapıların sıcak su kaynağı elde etmedeki önemi büyüktür. Güneş ışınlarındaki yoğunluğun fazla olduğu alanlarda güneşin geliş açılarına uygun bir şekilde yerleştirilmesi gereken sıcak su panellerinin yanlış konumlandırılması durumunda arzu edilen sonuçlar alınması mümkün olmayacaktır.

Fotovoltaik Paneller ile Elektrik Üretimi

Fotovoltaik paneller; güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesine yardımcı olur. On-grid ve off-grid olmak üzere 2 şekilde tasarlanan fotovoltaik panellerin elektrik üretimindeki etkisi büyüktür. Çalışma prensibi oldukça basit olan bu panellerin su ısıtma panellerinden farklı olduğu bilinse de amacı genel manada aynıdır.

Güneş Enerjisi Tesisatı

DC Gerilim Elde Edilir

Fotovoltaik paneller içinde 10 x 10 cm ya da 15 x 15 cm boyutunda fotovoltaik hücreler bulunur. Güneşten gelen ışınım yarı iletken malzemeden yapılan bu hücrelerin üzerine düşer ve bir elektron akışı meydana gelir ve böylelikle belli bir DC gerilim elde edilir. Gerilim değeri küçük olduğu için birçok hücre seri ve paralel olarak bağlanır ve gerilim değeri istenen seviyeye ulaştırılır. Standart akü şarj gerilim seviyelerini sağlamak için DC gerilimler gözetilerek fotovoltaik paneller üretilir ve tekrar paneller seri ve paralel bağlanarak istenen panellerden istenen güç sağlanır.

Çevre Dostu

DC gerilimin alternatif gerilime dönüştürülmesi için eviriciler kullanılır, bu eviriciler aynı zamanda devreyi korur, şebekeyi izler, akü şarjını sağlar ve devreyi monitörize eder. Şayet sistem elektrik şebekesinden bağımsız ise öncelikle aküler şarj edilir daha sonra evirici gerilimi evirerek tüketiciye gönderir. Elektrik şebekesine bağlı güneş enerjisi tesisatı sisteminde akü kademesi yoktur, evirici üretilen enerjiyi tüketiciye gönderir. Güneş enerjisi kaynağını yer küreden almayan ekonomik, yenilenebilir ve çevre dostudur, üretim maliyeti diğer enerji türlerine göre oldukça düşüktür.

Mecem Mekanik Uzmanlığından Yararlanın

Çevreye zararı söz konusu olmayan güneş enerjisi sistemlerinde meydana gelen arızaların çözümü diğer enerji sistemlerine göre hem çok daha pratik hem de çok daha ekonomiktir.  Basit kurulumu sayesinde evlerde ve işyerlerinde kullanımı artan güneş enerjisi sistemlerinden istenene verimi almak ve kullanım ömrünün daha uzun olmasını sağlamak için Mecem Mekanik uzmanlığından yararlanmalısınız.

Her Bütçeye Uyan İmkanlar

Güneş enerjisi tesisatı konusunda sektördeki deneyimleri ve referansları ile iddialı olan Mecem Mekanik maliyeti uygun her bütçeye uyan imkanlar ve çözüm önerileri ile müşterilerinde yüzde yüz memnuniyet sağlamaktadır.