mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Ev Havalandırma Sistemleri

Ev Havalandırma Sistemleri

Ev havalandırma sistemleri; basit damlama menfezlerinden, pasif baca havalandırması ya da ısı geri kazanımlı mekanik havalandırmaya kadar çeşitleri bulunan sistemlerdir.

Ev ortamındaki kirlenmiş havanın, nemli ve rahatsız edici olması, sağlık açısından ve ortamın bozulması açısından, çeşitli sorunlar yaratır. Evlerde genellikle kontrolsüz havalandırma olarak adlandırılan, doğal havalandırma yapılır. Kontrollü havalandırma ise, kişilerin kontrolünde olan, istediği saatte ve dakikada, istediği havalandırmayı, özelleştirebilen sistemlerdir.

Doğru Ev Havalandırma Sistemi Nasıl Seçilir?

Ev havalandırması için seçilecek sistemin, bazı özelliklere sahip olması gerekir.

  • Termal rahatlık
  • Düşük ısıtma gereksinimleri
  • Besleme havasının ön ısıtması
  • Önemli enerji tasarrufu
  • Daha düşük havalandırma ısı kayıpları

Isı geri kazanımlı cihazlarda kazanılacak bu avantajlar sayesinde, doğru havalandırma sistemini seçmek çok daha kolaydır.

Ev Havalandırma Sistemi Nasıl Kurulur?

Havalandırma sistemleri kurulumu yapılırken, fanın konumu belirlenir. Montaj sırasında kanallarda yoğuşma birikiminin önlenmesi için, ısıtma bölgesinin dışına yerleştirilmiş kanalların yalıtımlı olması gerekir.

Odalar arasındaki homojen havalandırmanın elde edilebilmesi için, havalandırma ünitesiyle, tahliye kanalları arasındaki uzunluk eşitlenir. Çoğu havalandırma sistemi, evin yapısına uygun şekilde duvara takılabildiği gibi, farklı askı sistemleriyle de asma yöntemi kullanılır.

Havalandırma Sistemi Nasıl Bağlanır?

Havalandırma sistemi bağlanırken, fan konumunun ayarlanması ilk önceliktir. Ayarlama yapıldıktan sonra, elektrik bağlantısının yapılması aşamasına geçilir.

Havalandırma sistemi elektrik bağlantısı için;

  • Elektrik panosuna, devre kesicili özel elektrik hattı verilir.
  • Elektrik paneli hattın başında cihaz kapasitesine göre diferansiyel devre kesici yapılır.
  • Havalandırma ünitesi ile elektrik panosu arasındaki elektrik bağlantısı, 1.5 mm2lik kablo kullanılarak gerçekleştirilir.

Kırmızı, mavi ve yeşil renk kodlarına uyum sağlanarak, elektrik bağlantısı gerçekleştirilir. Mecem Mekanik, ev ortamınızda keşif çalışması yaparak, evinize en uygun havalandırma sistemi hakkında planlama yaparak, uzman saha elemanlarıyla kurulum ve bağlantı işlemlerini gerçekleştirir.

Ev Havalandırma Sistemleri

Sistemin Gürültü Çıkarmaması için Ne Yapılır?

Havalandırma ünitesinin direkt olarak duvara konumlandırılması durumunda, gürültü çıkarmasını önlemek için, duvar ve ünite montaj noktalarına, bloklar konur. Sisteminin kurulumuna bağlı olarak, esnek kanallar kullanıldığında, gevşek olmamasına dikkat edilir.

En Uygun Havalandırma Sistemi Nasıl Seçilir?

Ev ortamına en uygun havalandırma sistemini seçerken, ilk olarak kanal çapının içinden geçen akışa uygun olmasına dikkat edilir. Nem kontrollü egzoz üniteleri seçimi yapılırken, konusunda uzman kişilerin tavsiyeleri göz önünde bulundurulur.

Teknik değerlendirme, ekstraksiyon oranlarını azaltır ve kaliteli hava sağlamak için, oda içinde ihtiyaç duyulan havalandırma türünün seçimini kolaylaştırır. Aynı zamanda havalandırma sisteminde, uygun şekilde boyutlandırılması gereken çatı tahliyesinin sağlanmasıdır.

Havalandırma Sisteminin Bakımı Nasıl Yapılır?

Ev havalandırma sistemleri, bulunan ortamın hava kalitesini artırmak ve daha sağlıklı yaşanacak ortamlar oluşturmak içindir. Sistemin daha güvenilir ve kesintisiz şekilde performans göstermesi için, periyodik olarak bakımı yapılır.

Her 3-4 ayda bir filtrelerin çıkarılması, vakumlanması yıkanması dışında, 6 ila 8 ayda bir kere çekirdeğinin çıkarılarak, temizlenmesiyle, bakımı gerçekleştirilir. Ev ortamınıza en uygun havalandırma sisteminin seçiminde Mecem Mekanik uzmanlarının tavsiyesini dinleyebilir, ortamınıza en uygun sistem, projelendirilerek, kurulumu yapılır.