mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Daikin Fancoil Klima Sistemleri

Daikin Fancoil Klima Sistemleri

İçerisine sıcak su aldığı zaman sıcak, soğuk su aldığı zaman soğuk üfleyen bir sistem olarak çalışan cihaza fancoil denir. Üflemeyi içerisindeki fanlar yardımıyla gerçekleştiren bir tip ısınma ve soğutma cihazıdır. Merkezi sistemlerde belli odaların veya belli hacimlerin iklimlendirilmesi için kullanılan Daikin fancoil klima sistemleri muhtelif kapasitelerde, iki borulu veya dört borulu olarak mevcuttur. İçeri giren akışkan kılcal borulardan geçilmesi aşamasında arkasındaki fan sıcak ya da soğuk üflemeyi gerçekleştirir.

Daikin Fancoil Klima Sistemler Seçimi

Öncelikli olarak bu sistemden yararlanmak için ne aşamada ve neyden dolayı kullanılması gerektiği belirlenmelidir. Kullanım amacı belirtilen sistemden beklentilerin neler olduğunun belirlenmesi ihtiyaca en uygun klimanın seçilmesine vesile olur. Kullanım tercihi ve mimarlık ürünlerin kullanımında önemli etkendir. Kullanılacak yerin öncesinde belirtilmesi uzman bakış açısıyla şekillenir. Fancoil cihazlarında sessizlik son derece önemli olduğu için seçim gerçekleştirildiği zaman bu unsur göz önünde tutulur. Sessizlik son derece önemli konfor sağlayıcı bir özellik olarak bilinir. Projelendirilirken orta devre göre seçim istenilmelidir.

Daikin Fancoil Klima Sistemler İçeriği

Fan coil cihazları ana olarak bakır boru alüminyum kanat serpantinden oluşurlar. Üç devri kullanılan genelde altı devirli motor, fan ve kaset bu sistemin içeriğinde kendini gösterir. EUROVENT sertifikası olan Daikin fancoil klima sistemler daha güvenilir bir içeriği elde edilmesini sağlar. Kataloglarda belirtilen kapasite değerlerinin doğruluğu belge sayesinde kanıtlanır.

Daikin Fancoil Klima Sistemler Çalışması

Fancoil sistemi esas olarak tamamen sulu bir sistem olarak bilinir. Bir merkezde hazırlanan sıcak su ve soğutulmuş su bina içinde kurulu olan fan coil cihazlarına dağıtımı gerçekleştirilir. Sıcak su bir sıcak su kazanında, soğuk su ise su soğutma grubu içerisinde gruplandırılması meydana getirilir. Fancoil cihazları bir fan ve ısı geçiş yüzeyi olarak serpantin içeren elemanlar olarak bilinir. Bu ise günümüzde en ekonomik sistem olarak bilinmesini sağlar. Fan yardımı ile odadan alınıp, serpantinler üzerinden geçirilerek ısıtılan veya soğutulan hava tekrar odaya üfürülmesi gerçekleşir. Serpantinler üzerinden geçen suyun ısısı havanın da üfürülme ısısını belli eder.

Daikin Fancoil Klima Sistemleri

Daikin Fancoil Klima Sistemler Çeşitleri

Daikin fancoil klima sistemler su soğutma grubunu ya da sıcak su ısıtıcısını etkin olarak klima sistemine çevirmede etkili cihazlardır. Konforlu çözümlerin sağlanmasını rahatlıkla gerçekleştirir. Hem gizli hem de açık tutulan uygulamalar sayesinde farklı fancoil ünitesi seçeneği bulunur. İçerisinde olan fanı sayesinde ise her yerde kullanımı rahatlıkla gerçekleşir. Bu daikin fancoil ünitelerinin çeşitleri ise şunlardır;

  • Kasetli döşeme tipi
  • Gizli döşeme-tavan tipi
  • Kasetli döşeme-tavan tipi
  • Yüksek basınçlı tip

Mecem Mekanik sayesinde kurulumda en uygun göreceğiniz sistemi yaşam alanlarında varlığı gösterilir. Montaj yapılırken servis göz önüne anılarak serpantin ve filtre temizliği yapabilecek boşluklar ve kapaklar bırakılmasını gerçekleştirirler.

Fancoil Klima Sistemler Özelliği

Bu sistem sayesinde her oda bağımsız olarak kontrol edilir. Yapılacak kontrolde ise genellikle oda termostatları ile yapılması görülür. Bu sayede her odada gün boyunca değişken olan yükün karşılanması oluşur. Karşılanmanın yanında farklı oda ayar sıcaklığı seçebilmesi gerçekleşir. Fan motorlarında devir ayarı yapar. Bu yapılması kapasite kontrolünde ek bir kolaylık oluşturur. Sistemde kanal geçirmek için ihtiyaç duyulan büyük şaft kesitlerine gerek duyulmaz.

Fancoil Klima Sistemler Kurulumu

Boru montajı genellikle kanal montajından daha kolay şekilde gerçekleşir. Kanal montajında, montaj ve kanal imalat işçiliği kalitesi çok değişkenlik gösterir. Mecem Mekanik sayesinde bu değişkenliğin olumsuz etkileri en aza indirilir. Boru sisteminde ise montaj sonrası yıkama işlemi yapılıp sistem kimyasal işleme tutulur.