mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Bireysel Soğutma Sistemleri

Bireysel Soğutma Sistemleri

Klima sistemleri içerisinde merkezi ve bireysel olmak üzere iki çeşit soğutma sistemi vardır. Merkezi ve bireysel olmak üzere ayrılan soğutma sistemlerinden, özellikle evlerimizde, daha çok  bireysel soğutma sistemlerini kullanmaktayız. Bireysel soğutma sistemlerinin amacı, yaşanılan küçük alanlarda, ofislerde, evlerde özellikle yaz aylarında meydana gelen yüksek sıcaklığı düşürmektir.  Konfor açısından çok daha iyi sonuçların elde edilmesini amaçlayan bireysel soğutma sistemleri, yüksek COP değeri ve kaliteli teknik donanıma sahip olduğu zaman, sistemin üstün özelliklerini göstermesini sağlar.

Bireysel Soğutma Sistemleri Nedir?

Bir ortamın belirlenen set sıcaklıkları üzerine çıkması durumunda, klima ve benzeri bireysel soğutma sistemleri ile ortamın sıcaklığı düşürülür. Sıcaklık seviyesi artan ortamdaki ısı seviyesi, kompresör sayesinde gerçekleştirilen gazlı çevirim sayesinde gerçekleştirilir. Sıcaklık düştükten sonra işlemin gerçekleştiği ortamda düşük sıcaklık muhafaza edilir. Sıcak havanın başka bir yere iletilmesi ve hava döngüsünün oluşturulması bireysel soğutma sistemleri içerisinde önemli bir özelliktir.

Bireysel Soğutma Sistemleri Uygunluğu

Özellikle yaz aylarında ortamda bulunan sıcak hava yerine soğutularak konforlu bir alan oluşturulması amaçlanır. İçeride oluşan sıcak havanın yerine daha serin ve soğuk havanın oluşması için soğutma sistemlerinden yararlanılır. Soğutma sistemlerinin ise merkezi soğutma sistemi ve bireysel soğutma sistemleri olarak ayrımı gerçekleşir. Bu ayrımın sonucunda, seçili ortamın boyutuna göre soğutma sistemlerinden birisi kurulur. Ev, iş yeri gibi boyut anlamında daha küçük olan alanlarda bireysel soğutma sistemleri varlığını gösterir.  Küçük alanlar olmasından kaynaklı olarak geniş kanal sistemlerini ve borulamaları içerisinde barındırmaz. Bu sayede yer kaplamadan ve basit yapısı sayesinde soğutma sisteminin etkileri kullanılmış olur.

Bireysel Soğutma Sistemleri Parçaları

Hermetik, semi hermetik veya scroll kompresör kurulan sistemin ana parçasıdır. Karter ısıtıcı ve alüminyum kanatlı bakır borulu kondanser diğer önemli ekipmanlarındandır. Bu parçalar sayesinde gazlı soğutma çevrimi gerçekleştirilmiş olur. İçerisinde bulunan fan bu dönüşümü sağlayan en önemli parçalardan biridir. Dönüş vanası ve gözetleme camlı likit tankı sistemin diğer özelliklerindendir. Ortamdaki nem ile alakalı olarak kurutucu filtre havanın emilimini gerçekleştirir. Kapaklı sinyal lambalı kumanda panosu parçası sayesinde uzaktan bir kumanda yardımıyla bu sistem kontrolü gerçekleşebilir.

Bireysel Soğutma Sistemleri

Elektronik fan hız kontrolü sayesinde soğutucu sistem ses çıkarmadan kontrollü şekilde çalışmasını sürdürür. Mecem Mekanik uzman teknik kadrosu özellikleri sorunsuz şekilde gözlemlenebilmesi için uygun montaj seçeneklerinin sunumunu gerçekleştirir.

Düşük Enerji Maliyeti

Soğutma sistemlerinin kurulmasında ekonomik boyut önemli bir etkendir. Inverter teknolojisi ile kurulan bireysel soğutmalar performansını mevcut ihtiyaçlara göre otomatik olarak ayarlar. Bu durum ise güç tasarrufunun oluşmasını sağlar. Güç tüketimi en aza indirilmiş şekilde kullanımı elde edilir. Yeni gelen teknolojilerle zamanlayıcıların ayarlanması ortamdaki performansı düşürmezken enerji konusunda bir düşüş yaşattığı için maliyet olarak daha uygun bir sisteme dönüşümü gerçekleşir.

Sağlıklı Yaşam Ortamı

Yüksek yoğunluklu filtreler sayesinde evin hava kalitesinde ciddi artış gözlemlenir. Teknolojinin gelişmesi sayesinde sistemin kendi kendini temizleyebilmesi gibi özellikler de geliştirilmiştir. Bu özellikler bakteri, küf, virüs v.b. oluşumunu engellemektedir. Mecem Mekanik doğa ve insana saygılı çözümler içeriği ile bu sağlıklı ortama ulaşmak için çalışmalarını büyük bir özveriyle gerçekleştirir.