mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Yangın Tesisatı Nedir?

Yangın Tesisatı Nedir?

Yangın tesisatı, genel anlamda bir mekanda veya bir bölgede ortaya çıkan yangınları söndürmeye yarayan sistemler bütünüdür.

Birçok farklı yapıda bu tesisatların kullanımı, olası yangın risklerini en aza indirmektedir. Yaşam ve çalışma alanlarında kurulan yangın tesisatı, kurulduğu mekanda yangına karşı büyük önlem almasını sağlamaktadır. Yangınların bir felakete dönüşmeden müdahale eden yapısı ile yangın tesisatları can ve mal varlığını önemli ölçüde korumaktadır. Mekanlarda çıkan küçük yangınlarda kolay ve hızlı bir şekilde söndürme kapasitesine sahip olan yangın tesisatları büyük oranda yaşanabilecek felaketi önlemektedir. Büyük yangınlarda ise özellikle itfaiye gelene kadar yangının büyük ölçüde yayılmasını engellemektedir. Yangının küçülmesine de yardımcı olan sistem söndürülmesinde de etki etmektedir.

Yangın sistemleri sayesinde yangınlar büyük bir sorun olmaktan çıkar ve büyük problemlerin oluşması önlenir. Can ve mal güvenliğinin hayatımızda yer alan en önemli değerlerimiz olması korumanın en üst düzeye çıkarılması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca yangın sistemlerinin tam etki göstermesi açısından kontrolleri ve bakımlarının düzenli olarak yapılması önerilir.

Yangın Tesisatı Hesabı

Her yerde kullanımı yapılan yangın tesisatları kullanılarak aniden ortaya çıkacak olan yangılar önlenir. Bu tesisatların temel olarak amacı yangınların söndürülmesini sağlamaktır. Yangın tesisatı hesabı ile pek çok farklı yerde yangın tehlikelerine karşı etkili bir biçimde önlem alınır.

Çeşitli tarzlarda yangın tesisat hesapları yer alsa bile genellikle tesisatlar sulu ve kuru sistem olacak şekilde ikiye ayrılır. Her iki sistem de yangınların söndürülmesi konusunda oldukça etkili olur. Kuru sistemler daha çok donma ya da su sızıntısı ihtimalim olan yerlerde kullanılır. Bu yerler üzerinde kuru sistemlerin kullanılması çok büyük bir avantaj sağlar.

Kuru sistemlerde boruların içerisinde genel olarak azot gazı ve basınçlı hava gibi akışkanlar bulunur. Yangın bu şekilde anında bir su akışı sağlanması ile söndürme yapılır. Yangın tesisatı hesabı doğru bir şekilde yapılan tesisatlarda, ortaya çıkan herhangi bir yangın halinde olayın pek fazla büyümemesi sağlanabilir. Bu tesisatlar, yangınlar için alınabilecek en etkili önlemler içerisinde yer alır.

Yangın Tesisatı Malzemeleri

Bir yangın tesisatı içerisinde oldukça fazla sayıda malzeme kullanımı yapılabilir. Genel olarak kullanılmakta olan malzemeler tesisatın çeşidine bağlı olarak farklılık gösterir. Çünkü yaşam ve iş alanlarında kullanılacak şekilde tasarlanan birçok farklı yangın tesisatının modelleri bulunmaktadır. Bununla beraber yangının söndürülmesi adına su dışarısında bazı kimyasallar da kullanılabilir. Sistemin de kullanılacak malzemeye göre değişmesi mümkündür. Köpük ve benzeri malzemeler ile çalışmakta olan yangın söndürme tesisatları da günümüze vardır. Temel olarak tüm yangın tesisatlarından sprinkler valfi ya da buna benzer bir malzeme vardır. Bu valf yangın esnasında otomatik olarak açılır. Aynı zamanda köpük veya su ve benzeri malzemelerin püskürtülmesi adına da sprinkler başlığı ve bunun benzerinde bir başlık bulunur. Tesisatın önemli malzemelerinden birisi de boru sistemi ürünleridir. Yangın söndürmede kullanılacak madde, borular tarafından bina geneli üzerinde dolaşır.

 

Yangın Tesisatı Nedir?

Yangın Tesisatı Çeşitleri

Yangın tesisatı, 2 farklı grupta incelenmektedir. Kuru ve ıslak tesisatlar olmak üzere ikiye ayrılan bu çeşitlerde ısıtılmasına ve donma tehlikesine göre seçim yapılmaktadır.

Kuru Yangın Tesisatı

Kuru yangın tesisatı içerisinde yangın tesisatını oluşturan boruların içerisinde su bulunmaz. Fakat yangın esnasında suyun verilmesi ile yangınların önlenmesi sağlanır.

Kuru yangın tesisatı, içeriğinde su olmayan bir su dağıtma sistemi olarak kurulmaktadır. Kuru yangın tesisatında, sistem vanasından tesisatın en uç noktasına kadar borulardan oluşan kısmı basınçlı hava ve azot gazı içermektedir. Sistemin içerisinde su yerine basınçlı gazın bulunması binanın tesisatında oluşabilecek sıkıntılarda binayı su basmasını önlemektedir. Genellikle kuru yangın tesisatının kurulduğu yerler soğuk alanlardır. Soğuk alanlarda suyun donma tehlikesi bulunduğundan yangın esnasında kötü sonuçlanmaması açısından kuru yangın sistemleri kullanılır.

İtfaiyenin gelmesi beklenilen kuru boru sistemlerinde devrede ilk başta su bulunmadığını belirtmiştik. Genel olarak itfaiye teşkilatının gelmesinden sonra yapılan bağlantılar ile ortama su sağlanır. Ayrıca kuru yangın sistemleri en fazla 4830 m2’lik bir alanı yangından korumaya yönelik yapılmaktadır.

Kuru Yangın Tesisatı Kullanım Yerleri

Kuru yangın tesisatı, ısıtılmayan ve donma riski bulunan bölgelerde en çok tercih edilen yangın tesisatıdır.

Genel olarak kuru yangın tesisatının kurulduğu yerler şu şekildedir:

 • Isıtılmayan bloklarda kullanılmaktadır.
 • Donma riski bulunan, soğuk bölgelerde tercih edilmektedir.
 • Dar sokaklardaki binalarda kuru sistemler tercih edilmektedir. Bunun başlıca sebebi dar sokaklara itfaiye araçlarının girmekte zorluk çekmesi ve sokakların kalabalık olabilme durumudur. İçerisinde su bulunmayan bu tesisatta itfaiye araçlarından su almak için 15 metrelik hortum bulundurulur. Bu hortum sayesinde vakit kaybetmeden itfaiyenin geldiği zaman müdahale etmesi kolaylaştırılır.

Kuru Yangın Tesisatı Çalışma Prensibi Nedir?

Kuru yangın tesisatı sayesinde yangın anında açığa çıkan ısı sprinkler başlığındaki civa genleşir. Bundan dolayı cam tüp patlar ve başlıklar açılır. Neticede basınçlı hava boşalır. Basın değerinin düşmesi ile birlikte kuru sprinkler valfi eş zamanlı olarak açılır ve su dolmaya başlar. Su belirli bir miktarda dolduğunda su alarmı veya elektrikli basınç anahtarı sayesinde elektrik alarmı çalışır. Tesisat tamamen su ile dolduğunda yangına su püskürtülür ve yangın söndürülür.

Islak Yangın Tesisatı

İçerisinde basınçlı su tarafından dolu olan bir boru ağı kullanılarak tasarlanan yangın tesisatıdır. Bu donma tehlikesi olmayan yüksek yapılarda, mahallerde ve iç hacmi yaklaşık olarak 2000 metrekareyi geçen mahaller üzerinde tercih edilir. Yangın tesisatlarına suyun ikili ağız üzerinde ve doğrudan şehir şebekesinden verilmekte olduğu durumlar bulunmaktadır. Ancak ikili ağız üzerinden itfaiye tarafından basılacak olan su temiz olmayabilir. Yangın tesisatı suyu ile içme suyunun karışmaması adına çek- valf kullanılmalıdır.

Yangın Tesisatı Nedir?

Yangın Tesisatlarında Montaj Kuralları

Yangın tesisatı su tesisatlarından ayrı olacak şekilde siyah çelik ya da galvanizli borular kullanılarak yapılır.

 • Yangın dolaplarının montajı adına en kolay ulaşılabilen yerlerin seçilmesi gerekir. Genel olarak kapı girişler ve merdiven boşlukları uygun olur. Yangın dolaplarının kolon halindeki bağlantı boruları olabildiğince kısa bağlanır.
 • Yangın kolonunun altında yangın tesisatının daima açık halde kalması ve tesisatı ayırması adına mühürlenmiş vana ve tersinmez vana bulunmalıdır. Vananın açık olduğu kolay bir şekilde görünsün diye yükselen bir milli türden seçilir. Ancak kumanda edilen tesisat bölümü iş göremez duruma geldiğinde ya da onarım ve bakım durumlarında kapatılabilir.
 • Tesisatın en üst kısmında da borulardaki havanın boşaltılması adına bir otomatik havalık bulunmalıdır. Havalık gerektiğinde boruların boşaltılmasını kolaylaştırır. Borular paslanmaya karşı korunmalıdır. Boru güzergahı darbeler için elektriksel tehlikelerin bulunduğu ve açık aşındırıcı etkilerin bulunduğu alanlardan geçmemelidir. Boru bağlantı biçimi ise bağlantı parçaları kullanılarak flanşlı bağlantı, kaynaklı bağlantı, dişli bağlantı veya kelepçeli yivli bağlantıları kullanılarak yapılır.

Malzeme Listesinin Hazırlanması

Tasarımı yapılıp projesi çizilen yangın tesisatlarının malzeme listesi proje üstünden ölçüler alınma suretilye hazırlanır. Metraj ve boru çapları çıkarılarak listeye yazılır. Yangın ekipmanları ve dolabı, yangın dolabı adet sayısına göre listelenir. Yangın tesisatında kullanılacak olan diğer donanım parçaları proje içerisinden alınarak liste içerisine ilave edilir.

Yangın Boru Tesisatı Döşeme

Yangın tesisatı içerisinde boru dağıtımı değişik şekillerde yapılabilmektedir. Nasıl bir dağıtım yapılacağı, su kaynağının yeri ve bina içerisindeki tesisat dolaşımı proje içerisinde belirlenmektedir. Tespit edilen bu önemli kurallar neticesinde çizilen projelerde dağıtım yatay ve dikey olarak yapılabilir. Diğer taraftan binanın yapısına göre ağaç dağılımı ve dönülü seçenekler de seçilebilir.

Yangın tesisatı yapımında dikkat edilmesi gerekenler

Yangın tesisatı kurulurken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat etmek ve düzenli olarak bakımı geldiğinde bakım yaptırmak yangın sistemlerinin tam performansla çalışması açısından önemlidir.

 • Yangın dolabının uygun yükseklikte bulunması gerekmektedir. Duvar içerisine yerleştirilmesi önerilmektedir.
 • Borunun içerisinde keten, inşaat artıkları ve metal artıklarının kalmaması gerekmektedir. Bunları yangın tesisatını ayarlayan firmanın kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Boruların içerisinde kalan artıklar çıkış ağızlarını kapatması sonucunda yangının söndürülmesini kötü etkilemektedir.
 • Yangın borularının daimi olarak sıva üzerinden çekilmesi gerekmektedir.
 • Boruların olabildiği en kısa ve düz şekilde olması yangın tesisatının performansı açısından önemlidir.
 • Sprink adı verilen serpicilerin eşit aralıklarla döşenmesi gerekmektedir.
 • Yangın dolabının özellikle merdiven boşlukları ve kapı girişlerin yakın olması gerekmektedir.
 • Yangın tesisatının proje esaslarına uygun olarak döşenmesi gerekmektedir.
 • Yangın borularının 50 mm çapından küçük olmaması gerekmektedir.